KIPDiP protestuje przeciw podważaniu wiarygodności GIW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2020,12:45 Aktualizacja: 21-08-2020,12:54
A A A

Hodowcy drobiu są bardzo zaniepokojeni planami przekazania badań i nadzoru nad występowaniem Salmonelli w stadach kurcząt rzeźnych z Głównego Inspektoratu Weterynarii w prywatne ręce.

"Inicjatywy te nie niosą jakichkolwiek pozytywnych zmian i podważają zaufanie do systemu kontroli żywności w Polsce" - twierdzi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Salmonelia Enteritidis, mięso drobiowe, eksport drobiu do bułgarii

Coraz więcej sygnałów o zakażonym salmonellą mięsie z Polski

O znacznym wzroście liczby sygnałów o zakażonym salmonellą mięsie drobiowym importowanym z Polski poinformowała bułgarska telewizja publiczna w głównym programie informacyjnym. Szef polskich służb weterynaryjnych kwestionuje te...

Organizacja zareagowała tak na ustalenia między Krajową Radą Drobiarstwa Izbą Gospodarczą a Głównym Inspektoratem Weterynarii dotyczące zmian w krajowych programach zwalczania Salmonelli. KIPDiP wystosowała w tej sprawie list otwarty do ministra rolnictwa i głównego lekarza weterynarii.

Miesiąc temu Główny Inspektorat Weterynarii rozesłał do powiatowych lekarzy weterynarii pismo z propozycjami zmian w kontroli występowania bakterii Salmonella, które zgłosiła KRD-IG.

W dokumencie pojawia się m.in. pomysł powołania utrzymywanej z opłat hodowców jednostki certyfikującej, która miałaby przejąć część kompetencji organów państwowych.

Zdecydowanie sprzeciwia się temu Piotr Lisiecki, prezes Izby. Jego zdaniem GIW, posiadający urzędowy autorytet i cieszący się zaufaniem rolników, ma wystarczające narzędzia do kontrolowania ferm drobiu, co nie obciąża rolników dodatkowymi kosztami.

Dariusz Goszczyński, Krajowa Rada Drobiarstwa, eksport i produkcja drobiu, pandemia koronawirusa, grypa ptaków

Polska wolna od grypy ptaków

Oficjalnie możemy mówić o końcu tegorocznej grypy ptaków w Polsce. Według informacji przekazanych przez służby weterynaryjne do Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), 13 sierpnia mijają trzy miesiące od likwidacji...

Tymczasem włączenie kolejnego ogniwa do systemu może istotnie podnieść koszty chowu drobiu w Polsce, co w efekcie pogorszy zewnętrzną pozycję konkurencyjną naszego drobiarstwa.

- Wskazujemy, że hodowcy drobiu już teraz ponoszą obciążenia, które nie niosą z sobą jakiejkolwiek wartości dodanej, jak na przykład Fundusz Promocji Mięsa Drobiowego. W tym kontekście można także zadać pytanie czy niektóre organizacje drobiarskie nie dążą do zmian w programach zwalczania serotypów Salmonella ze względu na własny wąsko pojęty interes, jak choćby chęć powołania "niezależnego podmiotu" w celu czerpania korzyści finansowych - mówi szef KIPDiP.

Zauważa także, że inicjator zmian, KRD-IG, reprezentuje w przeważającej większości podmioty ubojowe i przetwórcze, często z dominującym udziałem kapitału zagranicznego, co powoduje, że inicjatywy organizacji mogą nie leżeć w najlepszym interesie polskich producentów żywca i jaj.

grypa ptaków, pomoc dla producentów drobiu, nik, arimr

NIK: nie wszyscy producenci drobiu mogli ubiegać się o rekompensaty

ARiMR w województwie lubuskim na ogół prawidłowo udzielała pomocy producentom drobiu w związku z grypą ptaków, która miała miejsce na przełomie 2016 i 2017 roku - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Izba zaznaczyła...

Według Lisieckiego istotne jest, aby wysiłek walki z problemem Salmonelli poniosła cała branża, a nie tylko jej część, czyli hodowcy.

Zwraca uwagę, że do kontaminacji może dochodzić na późniejszych etapach produkcji drobiarskiej, w związku z tym trudno zrozumieć z jakiego powodu propozycje KRD-IG nie dotyczą w ogóle zakładów przetwórczych oraz ubojowych.

- Pomysły zmian w nadzorze nad produkcją żywca w Polsce pojawiają się w najgorszym możliwym momencie, kiedy rodzime drobiarstwo nie może wyjść z największego od lat kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa i grypą ptaków, a wielu producentów od miesięcy dokłada do chowu ptaków balansując na granicy płynności finansowej - dowodzi Lisiecki.

Sprzeciw środowiska drobiarskiego reprezentowanego przez KIPDiP budzi także to, że przedstawiciele KRD-IG sugerują nieuczciwość rolników oraz akredytowanych - zgodnie z polskim prawem - laboratoriów prywatnych w procesie badań na obecność Salmonelli.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu