Ptasia grypa minęła, trwa walka z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2017,10:30 Aktualizacja: 28-05-2017,11:40
A A A

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomiast stale wykrywane są przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików - poinformował prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

- Obecnie nie stwierdzamy w Polsce, żadnych przypadków i ognisk grypy ptaków ani u ptactwa dzikiego, ani w chowie zagrodowym czy wielkotowarowym - powiedział ekspert.

ASF, afrykański pomór świń, przypadki ASF

ASF - potwierdzono 14 kolejnych przypadków

Wirus afrykańskiego pomoru świń zabił szesnaście dzików oraz został potwierdzony u jednego odstrzelonego osobnika. W sumie główny lekarz weterynarii poinformował o czternastu nowych przypadkach ASF.    Główny lekarz...

Przypomniał, że ostanie, 65 ognisko grypy ptaków u drobiu wykryto 16 marca. Wystąpiło w gospodarstwie w gminie Skawina (powiat krakowski, województwo małopolskie).

- Teraz czekamy do 20 lipca, kiedy skończy się okres embarga, związanego z tą chorobą - powiedział Niemczuk.

Wyjaśnił, że w sezonie 2016/2017 grypa ptaków była spowodowana przelotami dzikich ptaków. - Trzeba pamiętać, że będą one jesienią wracały, dlatego od połowy września trzeba przejawiać wzmożoną czujność - dodał.

Jak mówił, od początku kwietnia służby weterynaryjne przygotowują się na ten negatywny scenariusz, bo im lepiej będziemy przygotowani, tym mniejsze będą konsekwencje dla budżetu państwa. Dlatego już teraz opracowywana jest akcja informacyjna dla hodowców drobiu dotycząca bioasekuracji.

Także w przypadku afrykańskiego pomoru świń trzeba wykazywać dużą ostrożność. Dotychczas na terytorium Polski stwierdzono 320 przypadków wirusa ASF u dzików i 23 ogniska u świń domowych - ostatnie pod koniec września ub.r.

asf, walka a asf, dziki, inwentaryzacja dzików, utylizacja dzików, lubelszczyzna

Trzeba szukać i utylizować padłe dziki. Trwa walka z ASF

Padłe dziki stanowią zagrożenie przeniesienia choroby afrykańskiego pomoru świń do hodowli trzody chlewnej, dlatego trzeba je wyszukiwać i utylizować - postulują weterynarze w Lubelskiem. W Polsce stwierdzono dotychczas ponad 300 przypadków...

Ocenił, że działania ze specustawy (m.in. dotyczące odstrzału dzików) są właściwie realizowane, populacja dzików się zmniejsza. Jeżeli nadal będzie przestrzegana bioasekuracja, to choroba ta w Polsce może występować tylko u dzików. Natomiast sytuacja na Białorusi i na Ukrainie powoduje, że zagrożenie stale występuje.

Niemczuk poinformował, że polskie służby weterynaryjne są w stałym kontakcie ze stroną ukraińską. Zaznaczył, że stan rozprzestrzenia się wirusa nie jest korzystny dla Ukrainy i tym samym dla Polski. - Przekazujemy im wiedzę merytoryczną, żeby można było tam zatrzymać chorobę - dodał.

Według Niemczuka, najbliższe ognisko na Ukrainie znajduje się 124 km od polskiej granicy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA