HPAI stwierdzona u 16 łabędzi w Bielanach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Szafrański PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2023,15:25 Aktualizacja: 20-01-2023,15:35
A A A

Wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) stwierdzono u 16 łabędzi niemych, znalezionych i zebranych w środę ze zbiornika żwirowni w Bielanach – zakomunikował Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oświęcimiu.

"Wyznaczony zostanie obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), który prawdopodobnie obejmie cały powiat oświęcimski oraz część powiatu wadowickiego i terenu województwa śląskiego. Z uwagi na fakt, że strefa obejmie obszar kilku powiatów, w drodze rozporządzenia określi ją właściwy miejscowo wojewoda" – oznajmiły w komunikacie powiatowe służby weterynaryjne.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, kury nioski

HPAI. Są już ogniska choroby w 2023 roku

Inspekcja Weterynaryjna od 1 stycznia 2023 roku potwierdziła już 10 ognisk HPAI u drobiu domowego, z czego 8 w gospodarstwach komercyjnych oraz 2 w przyzagrodowych. Ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce w tym roku wykryto w 10...
Jak przypomniano, w kraju – niezależnie od przypadku w Bielanach - obowiązuje rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi odnoszące się do sytuacji, gdy pojawią się przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków.

"W wyznaczonym obszarze należy utrzymywać drób lub inne ptaki w odosobnieniu - w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych, a karmienie oraz pojenie drobiu i ptaków utrzymywanych przez człowieka musi odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach. Przed wejściem do budynków, w których utrzymywany jest drób, należy wyłożyć maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Mogą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu drobiu" – przypomniały służby weterynaryjne.

Rozporządzenie nakazuje także zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki, z wyłączeniem utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych. 

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu