Grypa ptaków w Wielkopolsce. Drobiowe zagłębie zagrożone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2020,21:55 Aktualizacja: 02-01-2020,22:44
A A A

Już nie tylko województwo lubelskie zmaga się z ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków. W czwartek, 2 stycznia pojawiła się informacja, że śmiertelnie groźny dla drobiu wirus pojawił się w powiecie ostrowskim (woj. wielkopolskie).

Lokalne media informują, że z ogniskiem mamy do czynienia w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice (kilka kilometrów od południowo-zachodniej granicy Ostrowa Wielkopolskiego).

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Uwaga, grypa ptaków to niezwykle zakaźna choroba wirusowa

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych, jak i dzikich - wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany -...

"Wkrótce ma zostać powołany sztab kryzysowy" - informuje serwis infostrow.pl i przypomina, że ostatni raz na terenie powiatu ostrowskiego ptasia grypa wystąpiła w 2017 roku.

Najprawdopodobniej w piątek wojewoda wielkopolski podpisze rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu ostrowskiego.

31 grudnia ub.r. ognisko ptasiej grypy wykryto w trzech fermach indyków w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim (woj. lubelskie). Padło ok. 50 tysięcy indyków, a drugie tyle zostanie zagazowanych i zutylizowanych. W gminie Uścimów pojawili się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wspierają służby.

Podobnego scenariusza możemy spodziewać się w Wielkopolsce. Miejsce, w którym stwierdzono występowanie wirusa jest jednym z największych zagłębi produkcji drobiu w regionie. W okolicy znajduje się kilkadziesiąt tysięcy kur niosek. Straty hodowców będą liczone w milionach.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA