Uwaga, grypa ptaków to niezwykle zakaźna choroba wirusowa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-01-2020,17:00 Aktualizacja: 02-01-2020,14:28
A A A

Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych, jak i dzikich - wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany - informują eksperci weterynaryjni.

W trzech gospodarstwach hodujących indyki w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie wykryty został wirus grupy ptaków. Według dotychczasowych szacunków padło ponad 20 tys. ptaków.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Wirus grypy ptaków nie spowodował zachorowań u ludzi

Wykryty w gospodarstwach w Lubelskiem wirus grypy ptaków H5N8 jest wysoce patogenny dla drobiu, ale nie stwierdzono dotychczas, aby zaraził się nim człowiek - powiedział PAP dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach prof....
Grypę ptaków wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Choroba atakuje wszystkie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych, powodując największe straty wśród kur i indyków. Wyróżnia się grypę ptaków o wysokiej zjadliwości (HPAI) i niskiej zjadliwości (LPAI). Wykryty w Lubelskiem wirus należy do formy HPAI.

Objawy grypy ptaków są mało charakterystyczne i zróżnicowane w zależności od zjadliwości szczepu wirusa wywołującego chorobę - czytamy na stronie internetowej Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach. Głównymi objawami klinicznymi wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu są m.in.: znaczący spadek spożywania paszy i wody, drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszności, trudności z oddychaniem, zasinienie, obrzęk grzebienia i korali, silne łzawienie, kichanie, obrzęk zatok podoczodołowych.

Ośrodek podkreśla, że padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów zakażenia. Śmiertelność wśród nich może dochodzić nawet do 100 proc.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. wystąpienia grypy ptaków

Prokuratura Rejonowa w Lubartowie (Lubelskie) wszczęła w czwartek śledztwo w związku ze stwierdzeniem ognisk grypy ptaków w trzech gospodarstwach hodujących indyki w gminie Uścimów. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie...

Jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii (GIW), wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby istotne jest zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie.

Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna - smażenie, gotowanie.

Bezobjawowymi nosicielami wirusa ptasiej grypy są migrujące ptaki wodne, zwłaszcza dzikie kaczki i łabędzie. Rozprzestrzenianie wirusa może następować również poprzez zanieczyszczoną paszę, wodę, nawóz, sprzęt, środki transportu i człowieka - czytamy na stronie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (ODR).

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Żołnierze w gospodarstwach. Walczą z wirusem grypy ptaków

  Blisko 40 tysięcy padłych indyków doliczono się tylko w dwóch gospodarstwach na terenie województwa lubelskiego. To na pewno nie ostateczny bilans, bo straty mogą być dużo wyższe.   Marek Wieczerzak, rzecznik...

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu informuje, że rola ptaków wędrownych w rozprzestrzenianiu wysoce patogennych wirusów grypy ptaków nie jest jeszcze do końca poznana. Dzikie ptactwo wodne uważane jest za naturalny rezerwuar wszystkich wirusów grypy typu A.

Prawdopodobnie już od dawna ptaki dzikie przenosiły wirusy grypy bez wyraźnej szkody. Wiadomo, że przenoszą one także wirusy podtypów H5 i H7, lecz zazwyczaj w nisko patogennej postaci.

Istnieją również dane wskazujące na to, że ptaki wędrowne mogą zakazić ptactwo domowe nisko patogennymi wirusami H5 i H7, które następnie mogą ulec mutacji i przekształcić się w postać wysoce patogenną. Szczepy te zazwyczaj pojawiają się u drobiu, przetrzymywanego w ogromnych, nienaturalnych zagęszczeniach.

HPAI, grypa ptaków w Polsce, lubelskie, ptasia grypa w gminie Uścimów

Wirus zaatakował zagłębie drobiarskie. Powołano sztab kryzysowy

Informacja na temat potwierdzenia ogniska grypy ptaków w województwie lubelskim postawiła na równe nogi wszystkie służby. 1 stycznia opublikowano rozporządzenie wojewody, w którym między innymi precyzyjnie określono...

W informacji łódzkiego ODR podkreślono, że przy przestrzeganiu zasad higieny ptasia grypa nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi.

"Wirusy wywołujące grypę ptaków są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę (wirus ginie w temperaturze 70 C), dlatego nie ma podstaw do uznania, by możliwe było zakażenie ludzi w drodze konsumpcji mięsa i produktów drobiowych poddanych obróbce termicznej (m.in. jaj)" - czytamy.

Główny Inspektorat Weterynarii, w ramach profilaktyki, zaleca stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Jednocześnie Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaleca, aby osoby mające bezpośredni kontakt z podejrzanym o zakażenie i zakażonym drobiem (lub zwłokami takich ptaków) stosowały odzież ochronną. Należy też poinformować służbę zdrowia, jeśli zaobserwuje się u siebie jakiekolwiek zmiany w stanie zdrowia wskazujące na chorobę grypopodobną.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA