Drobiarze pełni obaw. Czy Ursula von der Leyen dotrzyma słowa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-09-2024,17:20 Aktualizacja: 24-09-2024,17:23
A A A

Komisja Europejska obiecała udział rolników w tworzeniu rozwiązań prawnych EZŁ, ale w tej kwestii pojawiają się już wątpliwości.

We wrześniu odbyło się posiedzenie grupy roboczej "Jaja i drób" Copa – Cogeca.

Podczas spotkania zaprezentowany został dokument pt. "Dialog strategiczny w sprawie przyszłości rolnictwa UE", na podstawie którego przedstawiono kluczowe oczekiwania dotyczące przyszłości unijnego rolnictwa.

Główne priorytety obejmują m.in. zwiększenie odporności rolnictwa na kryzysy i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, indyki rzeźne

Grypa ptaków u drobiu domowego wróciła do Polski!

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu w Polsce. Ognisko HPAI nr 2024/26 potwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 22 sierpnia 2024 r....

Czy Ursula von der Leyen dotrzyma słowa?

Komisja Europejska musi teraz przystąpić do opracowania konkretnych rozwiązań prawnych funkcjonujących w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Hodowcy i producenci rolni liczą, że zgodnie z zapowiedzią Ursuli von der Leyen, swój znaczny udział w ich opracowywaniu będą mieli rolnicy.

– Niestety już teraz pojawiają się spore wątpliwości ze strony sektora zwierzęcego. Obawiamy się powrotu rozwiązań, które spowodowały ostatnie rolnicze protesty w całej Europie – powiedziała po posiedzeniu grupy roboczej Copa-Cogeca Anna Zubków z Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu dodając:

– W raporcie znalazły się bowiem propozycje m.in. ograniczenia produkcji mięsa, tworzenia rozwiązań zachęcających do rezygnacji z hodowli zwierząt oraz promowania wśród najmłodszych diety roślinnej

Wprowadzenie niekorzystnych dla hodowców rozwiązań doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji, co odbije się na konsumentach.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Większość monitorowanych gatunków drobiu potaniała

W skupie drobiu odnotowano niewielki spadek cen kurcząt brojlerów, indyków i kaczek. Z kolei nieznaczne wzrosty cen dotyczą gęsi.   W krajowych skupach w dniach od 2 do 8 września cena skupu kurcząt brojlerów obniżyła się...

Produkcja mięsa pod presją

Z zaprezentowanych podczas posiedzenia badań wynika, że gdyby cena mięsa wzrosła (z jakiegokolwiek powodu), konsumenci przede wszystkim kupowaliby jego tańsze rodzaje (73%) lub ograniczyli spożycie (61%).

– Zwłaszcza biedniejsze kraje członkowskie UE oraz warstwy społeczne staną przed problemem ekonomicznej dostępności mięsa drobiowego, które jest ważnym elementem zrównoważonej diety oraz źródłem białka – dodała Anna Zubków.

Dobrostan tak, ale z głową

Hodowców drobiu niepokoją zwłaszcza pomysły dobrostanowe zakładające m.in. odchodzenia od ras szybko rosnących oraz obowiązkowego obniżenia zagęszczenia ptaków proponowane przez "European chicken commitment-ECC".

Wprowadzenie w życie takich pomysłów przy jednoczesnym utrzymaniu obecnego poziomu produkcji, wymagałoby budowy dodatkowych 9692 kurników na terenie całej Unii Europejskiej.

Realizacja założeń takiego modelu hodowli doprowadzi także do spadku produkcji o 44%, wzrostu jej kosztów o 37,5%, wzrostu emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 24,4% oraz większego zużycia wody i paszy odpowiednio o 35,4% i 35,5%.

– Nikt z hodowców nie kwestionuje potrzeby zmian i poprawy dobrostanu zwierząt – podsumowuje Anna Zubków, dodając:

– Jednak wprowadzenie w życie takich rozwiązań grozi likwidacją hodowli i produkcji drobiu w Unii Europejskiej oraz napływem taniego mięsa z krajów z niższymi standardami dobrostanu zwierząt, które nie spełniają wyśrubowanych unijnych norm w tym zakresie.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków





 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA