Choroba ND u drobiu. Wybuchły nowe ogniska

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-05-2025,15:55 Aktualizacja: 20-05-2025,15:59
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu w Polsce dwóch ognisk rzekomego pomoru drobiu (Newcastle disease; ND) nr 25 i 26.

Ogniska stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach.

Ognisko ND u drobiu nr 25/2025 stwierdzono 11 maja w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 16 522 kury rzeźne w miejscowości Byszewice w gminie Rawa Mazowiecka w powiecie rawskim w woj. łódzkim.

Ognisko ND u drobiu nr 26/2025 stwierdzono 14 maja w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 27 680 kur ogólnoużytkowych w miejscowości Mniów w gminie Mniów w powiecie kieleckim w woj. świętokrzyskim.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Niewielka korekta cen w skupie drobiu

Cena żywca drobiowego na przełomie kwietnia i maja pozostała bez większych zmian. Natomiast w przypadku mięsa drobiowego odnotowano wyraźne spadki.    Ceny zakupu żywca drobiowego w dniach od 28 kwietnia do 4 maja pozostała stabilna....

W związku ze stwierdzeniem choroby zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do likwidacji ognisk.

Procedury obejmują zabicie ptaków w ognisku i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji wokół zakładów utrzymujących powyżej 50 ptaków.

Służby ustanowiły też obszary objęte ograniczeniami w promieniu 3 i 10 km wokół ognisk.

Główny lekarz weterynarii informuje, że w 2025 roku w gospodarstwach komercyjnych, stwierdzono 26 ognisk ND, w których utrzymywano 2 124 536 sztuk drobiu.

W gospodarstwach niekomercyjnych (chów przyzagrodowy) w tym roku wyznaczono 27 ognisk, w których utrzymywano łącznie 1 061 sztuk drobiu.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków





 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2025

Hoduj z głową świnie:

-Warchlaki potrzebują dobrych warunków

-Mamki dla prosiąt. Kiedy, jak i dlaczego?

-Co drożdże wnoszą do dawki?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2025

Hoduj z głową bydło:

-Oblicza skrobi

-Sita kałowe, czyli cała prawda o żywieniu

-"Królewska Wołowina" z bydła szkockiego

PRENUMERATA