Zwiększył się eksport przetworów mleczarskich z UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2016,8:20 Aktualizacja: 23-05-2016,9:38
A A A

W pierwszym kwartale bieżącego roku wolumen eksportu przetworów mleczarskich z Unii Europejskiej do krajów trzecich był większy niż w analogicznym czasie przed rokiem.

Znacznie wyższy skup mleka na unijnym rynku przełożył się na większą produkcję niemal wszystkich wyrobów mleczarskich. Według danych Komisji Europejskiej w pierwszych dwóch miesiącach br. przede wszystkim w górę poszła wytwórczość mleka w proszku, masła oraz serów - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Przy stabilnym popycie w państwach Wspólnoty nadwyżki towarów przeznaczono na eksport lub trafiły do magazynów.

produkcja mleka, wsparcie dla prodcentów mleka, kwoty mleczne, kary za nadprodukcję mleka

Program pomocy dla producentów mleka ruszy w sierpniu

Rząd podjął uchwały w sprawie ustanowienia programu pomocy producentom mleka i udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej w tej sprawie. 1 sierpnia ma ruszyć program pomocy dla producentów mleka, którzy muszą...

Według danych Brukseli sprzedaż serów zwiększyła się o 14 proc. do 185 tys. ton. Najwięcej tego produktu udało się wysłać krajom wyspiarskim - sprzedaż z Irlandii wzrosła o 3,7 tys. ton do 9,1 tys. ton, a z Wielkiej Brytanii o 2,7 tys. ton do 8,5 tys. ton. Zakupy serów z UE zwiększyli wszyscy dotychczasowi czołowi odbiorcy z Arabią Saudyjską na czele, która w UE nabyła o 50 proc. towarów więcej.

Wywóz masła poza granice Wspólnoty poszedł w górę w pierwszym kwartale 2016 roku o 25 proc. do 41,4 tys. ton. Dwaj jego najwięksi odbiorcy (USA i Arabia Saudyjska) zwiększyli zakupy odpowiednio o 26 i 22 proc.

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku są niższe od stawek interwencyjnych. W pierwszych trzech miesiącach roku wolumen eksportu OMP był o 1 proc. niższy od obserwowanego w ub.r. i osiągnął 178,7 tys. ton. Sprzedaż pełnego mleka w proszku z UE na rynki zewnętrzne zmniejszyła się natomiast o 1 proc. do 94 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA