Testy do wykrywania ciąży

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-10-2015,19:50 Aktualizacja: 13-10-2015,20:30
A A A

Diagnostykę ciąży oprócz tradycyjnych metod można wykonać za pomocą testu z mleka, surowicy lub osocza krwi już od 28 dnia po inseminacji.

W stadach bydła mlecznego diagnostykę ciąży najczęściej wykonuje się za pomocą badania rektalnego lub przy użyciu aparatu USG.

- Wykrywanie ciąży u krów można przeprowadzić już od 28 dnia po inseminacji za pomocą testu laboratoryjnego lub terenowego. W pierwszym przypadku laboratorium określa poziom glikoprotein ciążowych (PAGs) w surowicy, osoczu lub mleku krowy. Dzięki testowi, który trwa około czterech godzin można wykluczyć ciążę z 99 proc. pewnością – podczas konferencji bujatrycznej tłumaczył lekarz weterynarii Bartłomiej Stańczak z laboratorium Eskulap dodając, że każda pracownia posiadająca czytnik Elisa jest w stanie przeprowadzić takie badanie.

Wadą tego testu jest możliwość uzyskania wyniku dodatniego u krów badanych w krótkim czasie po poronieniu. Jest to związane z wysokim poziomem glikoprotein, które utrzymują się w mleku lub krwi zwierząt przez pewien czas po poronieniu.

Natomiast główną zaletą tej metody jest diagnoza ciąży u krów bez wizyty lekarza weterynarii na fermie.

Do drugiej grupy należą testy terenowe, które służą do wykonywania analiz poza laboratorium i opierają się na badaniu próbek krwi. Wykonuje się je na dwóch płytkach testowych za pomocą dołączonych do zestawu odczynników. Analiza trwa dwie godziny i nie wymaga specjalistycznego laboratorium.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA