Rynek mleka zbliża się do spadkowej fazy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-08-2017,14:30 Aktualizacja: 18-08-2017,13:50
A A A

Światowy rynek mleka od drugiego kwartału 2016 roku znajduje się we wzrostowej fazie - informują analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A. Wpłynęły na to niższa produkcja mleka największych światowych eksporterów tego surowca, a także ożywienie popytu na produkty mleczne.

Produkcja mleka zmalała w Nowej Zelandii, Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych, Australii i w Argentynie. Z kolei zapotrzebowanie na produkty mleczne znacząco wzrosło w Chinach. Kraj ten jest ich największym eksporterem.

Ceny produktów mlecznych, jak zauważają analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A., rosną ale nierównomiernie. Obok bardzo wysokich cen masła notowania serów i pełnego mleka w proszku są poniżej wartości z ostatniego szczytu.

skup mleka, mleko surowe, mleczarnie, producenci mleka

Skup mleka w Polsce i UE powoli rośnie

Skup mleka w Polsce w czerwcu wyniósł 982,8 mln litrów. To o 3 proc. mniej niż w maju, ale o 6 proc. więcej niż w czerwcu 2016 r. - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Mleczarnie skupiły w...

W bardzo szybkim wzroście cen masła mógł także mieć swój udział tzw. czynnik spekulacyjny. W kolejnych miesiącach różnice w notowaniach między poszczególnymi produktami mleczarskimi powinny się zmniejszać.

Produkcja mleka w ostatnich miesiącach zaczęła rosnąć, począwszy od marca tego roku. W tym miesiącu wzrost został odnotowany u wszystkich największych eksporterów mlecznych.

Chiny w okresie od stycznia do maja 2017 roku importowały o 1,4 proc. więcej produktów mleczarskich niż w 2016 r. Jednak jak zauważają analitycy banku Credit Agricole w ubiegłym roku wzrost ten wynosił aż 20,4 proc.

Niższy chiński import w tym roku może wskazywać na mniejszy popyt na produkty mleczarskie w tym kraju. Dodając do tego wzrost produkcji mleka można wnioskować, że światowy rynek mleka powoli zbliża się do punktu zwrotnego i wkrótce może wejść w tzw. spadkową fazę.

To jak długo utrzyma się dobra sytuacja na rynku mleczarskim zależy od produkcji tego surowca zwłaszcza w Nowej Zelandii i Unii Europejskiej, a także od popytu na produkty mleczne w Chinach.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA