Rozród krów mlecznych w wynikach oceny użytkowej za 2023 rok

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-03-2024,10:45 Aktualizacja: 28-03-2024,10:03
A A A

Parametry rozrodu decydują w dużej mierze o opłacalności produkcji mleka. Należą do nich okres międzywycieleniowy, międzyciążowy, długość ciąży i okresu zasuszenia oraz wiek pierwszego wycielenia.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka w corocznych wynikach oceny użytkowej, szczególną uwagę zwraca na długość okresu międzywycieleniowego i ocenę jego długości. Jest ona miarą cielności i poziomu produkcji mlecznej.

Im dłuższy okres międzywycieleniowy, tym mniejsza opłacalność.

Ocena użytkowości mlecznej, krowy mleczne, wydajnośc, mleko, białko w mleku, tłuszcz w mleku, PFHBiPM, producenci mleka

Polska posiada 10% unijnego pogłowia krów mlecznych

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała wyniki oceny i hodowli bydła za rok 2023. Przeciętna produkcyjność ocenianych krów w 2023 roku wyniosła 9 150 kg mleka od sztuki. Produkcja mleka w 2023 roku w...

Rezultaty, jakie osiągają hodowcy w zakresie rozrodu zależą m. in. od takich parametrów, jak prawidłowe żywienie, organizacja stada, status zdrowotny, ale również sam czynnik ludzki, czyli relacja człowieka ze zwierzęciem.

Okres międzywycieleniowy oznacza czas, jaki upływa od jednego wycielenia do kolejnego. Jest on jednym ze wskaźników rozrodu stada.

Krowy mleczne, według wcześniejszych zaleceń, powinny charakteryzować się możliwie jak najkrótszym okresem międzywycieleniowym.

Długość okresu międzywycieleniowego nie powinna przekraczać 400 dni. W ten sposób mniejsza jest odległość między kolejnymi szczytami laktacji i podnosi się częstotliwość urodzeń cieląt.

PFHBiPM podkreśla, że obecnie akceptowane jest przedłużenie tego okresu u krów o najwyższych wydajnościach mleka oraz u zwierząt wymagających regeneracji organizmu.

Według najnowszych wyników oceny użytkowej w ubiegłym roku wyniósł on 420 dni.

kwasica żwacza, krowy mleczne, Nauka - Praktyce, Krowa mleczna w pytaniach, Zygmunt Maciej Kowalski, hodowcy bydła

O kwasicy bydła w Krakowie. Potężna dawka wiedzy

„Jak ograniczać ryzyko kwasicy żwacza u krów mlecznych?”. Pod tym tytułem odbyła się tegoroczna konferencja naukowa z cyklu Nauka – Praktyce "Krowa mleczna w pytaniach". Konferencja odbyła się 20-21 marca w...

Do kolejnych parametrów określających rozród należą średni okres międzyciążowy, który zgodnie z najnowszymi wynikami liczy 137 dni.

Zgodnie z zaleceniami długość okresu międzyciążowego powinna mieścić się w przedziale od 85 do 100 dni.

Średnia długość ciąży w wynikach z 2023 roku wynosi 278 dni. Zgodnie z zaleceniami powinna się ona mieścić się w przedziale od 275 do 285 dni.

Średnia długość okresu zasuszenia wynosi 56 dni. Zgodnie z zaleceniami powinna się ona mieścić się w przedziale od 50 do 60 dni.

Wiek pierwszego wycielenia przypada na 800 dzień życia pierwiastek. Zgodnie z zaleceniami powinien się on mieścić w przedziale od 720 do 810 dni.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA