Nowela ustawy o organizacji rynku mleka z podpisem prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2018,13:30 Aktualizacja: 07-08-2018,10:52
A A A

Prezydent podpisał nowelę ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Znosi ona dotychczasowy podział kompetencji dot. rynku mleka pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zmiany w ustawie mają charakter porządkujący. Znowelizowana ustawa m.in. zakłada, że wymierzenie kary za nieprzekazanie informacji o ilości skupowanego mleka będzie zadaniem KOWR, a nie jak do tej pory - ARiMR.

Spółdzielnia Mleczarska w Rypinie, rypin, produkcja mleka, dostawy mleka, Sławomir Dolecki

Trudno będzie odzyskać pieniądze za mleko. Spółdzielnia tonie w długach

Rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy oddali mleko do Spółdzielni Mleczarskiej w Rypinie od miesięcy czekają na pieniądze. Są rozgoryczeni i zdesperowani, ale nic nie wskazuje na to, by dostali należne...
Ustawa znosi podział kompetencji pomiędzy KOWR a ARiMR w zakresie przekazywania przez podmioty skupujące mleko miesięcznych informacji o ilości skupowanego mleka.

Obecnie informacja trafia do dyrektorów oddziałów terenowych KOWR, jednak kary wynikające z tytułu nieprzekazania takiej informacji są wymierzane przez dyrektorów oddziałów regionalnych ARiMR. Według nowych przepisów, kary za brak informacji będą wymierzali dyrektorzy KOWR.

Kolejna zmiana w przepisach dotyczy opracowywania wniosków o wydanie świadectw autoryzacji zakładów produkcyjnych, chłodni i magazynów. Obecnie robi to KOWR, a zadanie przejmie - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Świadectwa będą dostępne na stronach internetowych ARMiR i KOWR.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej