Producenci nie dostali pieniędzy za mleko. Wnioski o pomoc są analizowane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-09-2021,11:45 Aktualizacja: 17-09-2021,6:30
A A A

786 wniosków wpłynęło do ARiMR o pomoc dla producentów mleka, którzy nie otrzymali za nie zapłaty w latach 2019-2020. Dokumenty są analizowane - poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Polityk odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PSL w tej sprawie. Zbigniew Ziejewski (PSL) dopytywał, dlaczego rozporządzenie, które obowiązuje od lipca dotyczy głównie rolników dostarczających surowiec do upadłej spółdzielni mleczarskiej Bielmlek, a nie dotyczy np. dostawców mleka do spółdzielni mleczarskiej w Rypinie, która także zaprzestała działalności.

Bielmlek, spółdzielnia mleczarska, Bielsk Podlaski, sejmowa komisja rolnictwa,Tadeusz Romańczuk

Posłowie chcą, by NIK skontrolowała upadłość Bielmleku

Sejmowa komisja rolnictwa poprosiła Najwyższą Izbę Kontroli o rozważenie możliwości skontrolowania upadłości spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Chodzi o wyjaśnienie okoliczności i odpowiedzialnych osób,...

Poseł zaznaczył, że sprawa dotyczy ponad 750 dostawców, którym spółdzielnia jest winna ponad 20 mln zł.

Bartosik wyjaśnił, że rozporządzenie Rady Ministrów dotyczy strat z tytułu niezapłaconych należności za mleko w latach 2019-2020 r. Zgodnie z przepisami pomoc może być udzielona do kwoty utraconego dochodu z tytułu sprzedaży surowca i jednocześnie 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków potwierdzających dokonanie sprzedaży. Dodał, że jest to pomoc de minimis, przeznaczono na nią 10 mln zł.

Producenci mleka mogli składać wnioski o wsparcie do 15 sierpnia. Do ARiMR wpłynęło 786 wniosków i trwa ich analiza. Do 14 września zweryfikowanych zostało 755 dokumentów na kwotę ponad 7 mln zł i weryfikacja nadal trwa. Wnioski zostały złożone głównie przez dostawców spółdzielni mleczarskiej Bielmlek i Ozorków - powiedział Bartosik.

Wiceminister podkreślił, że rozporządzenie obejmuje pomoc dla wszystkich dostawców mleka, którzy nie otrzymali zapłaty w latach 2019-2020, natomiast nie może dotyczyć rolników dostarczających surowiec do spółdzielni w Rypinie, gdyż upadła w 2018 r.

- Będziemy analizować to rozporządzenie - powiedział wiceszef resortu, ale jednocześnie zaznaczył, że na ewentualne rozszerzenie pomocy o producentów mleka związanych ze spółdzielnią w Rypinie potrzebne są dodatkowe środki. - Decyzje zapadną wtedy, gdy będą pieniądze - zaznaczył na koniec.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA