Posłowie chcą, by NIK skontrolowała upadłość Bielmleku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2021,10:35 Aktualizacja: 15-09-2021,10:40
A A A

Sejmowa komisja rolnictwa poprosiła Najwyższą Izbę Kontroli o rozważenie możliwości skontrolowania upadłości spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Chodzi o wyjaśnienie okoliczności i odpowiedzialnych osób, które do tego doprowadziły.

Posiedzenie komisji zostało zwołane na wniosek posłów PO, którzy chcieli uzyskać informację w sprawie roli i zakresu pomocy udzielonej spółdzielni w latach 2019-2021 przez instytucje państwowe m.in. przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Rolnicy nie dostają pieniędzy za mleko. Bielmlek na skraju bankructwa

Zagęszcza się atmosfera wokół Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. Spółdzielnia ma milionowe długi, a do sprawy włączyła się prokuratura, która bada szereg nieprawidłowości, w tym wielomilionowe...

Kazimierz Plocke, zarzucili, że KOWR jak i Jan Krzysztof Ardanowski, ówczesny minister rolnictwa wyrazili zgodę "na de facto wydanie 30 mln zł państwowych pieniędzy praktycznie bez dokumentu, który uzasadniałby celowość wsparcia finansowego z gwarancją zwrotu na rzecz Skarbu Państwa". Dodał, że prezesem spółdzielni był jego zastępca Tadeusz Romańczuk, który w połowie lipca 2019 r. złożył dymisję z pełnionej funkcji.

Bielmlek popadł w tarapaty finansowe i przestał wypłacać rolnikom pieniądze za dostarczone mleko. Gwarancję pod kredyt, udzielony przez Bank Ochrony Środowiska, udzielił KOWR za zgodą Ardanowskiego. Pieniądze miały być przeznaczone m.in. na dokończenie inwestycji - proszkowni mleka.

Plocke zwrócił uwagę, że decyzja zapadła wyjątkowo szybko. A Bielmlek to jedyna spółdzielnia mleczarska, która dostała wsparcie od ówczesnego ministra.

Pomoc jednak nie pomogła i w rezultacie - jak mówił poseł KO - BOŚ zażądał zwrotu kredytu, które musiał spłacić KOWR. Zdaniem posłów opozycji była to niegospodarność, gdyż państwo do dziś nie odzyskało pieniędzy. Dodał, że mleczarnia miała kłopoty od 2018 r. a powodem były nietrafione inwestycje m.in. budowa proszkarni mleka za 115 mln zł i zakup upadającego zakładu drzewnego.

mleko, mleko surowe, skup mleka, cena mleka, opłacalność produkcji mleka, producenci mleka, bydło mleczne, hodowcy bydła

Cena mleka od trzech miesięcy maleje

Cena mleka w lipcu, jak wynika z informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, wyniosła średnio 1,49 zł za litr (149,45 zł za hl). To o 0,5% mniej niż w czerwcu, kiedy surowiec kosztował 150,22 zł za hl. Producenci mleka w tym...

W marcu 2021 r. Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość Bielmleku. Spółdzielnia jest zadłużona, a za długi częściowo odpowiadają jej członkowie. - Syndyk wysyła rolnikom wezwania do zapłaty do 50 tys. zł podczas, gdy spółdzielnia jest winna rolnikom czasem więcej pieniędzy za dostarczone mleko niż wynosi wartość tychże udziałów - argumentował Plocke.

Zaznaczył, że dopiero w lipcu br. rząd przyjął przepisy, które umożliwiają wypłatę zaległych należności za dostawy mleka w latach 2019-2020 dla członków wszystkich spółdzielni mleczarskich, a nie tylko Bielmleku. Znalazły się tam ponadto gwarancje dla rolników zwrotu kwot za wyrównanie udziałów do kwoty 40 tys.

Ardanowski wyjaśnił, że decyzja o pomocy dla Bielmleku zapadła po analizie opartej o biznesplan zaakceptowany przez BOŚ i popierany przez m.in. izby rolnicze. - Uważam, że taka pomoc była zasadna - powiedział. Dodał, że rozliczne śledztwa, które były w tej sprawie prowadzone, zostały umorzone, a Prokuratura Regionalna w Warszawie nikomu nie postawiła żadnych zarzutów.

mleko, mleko surowe, skup mleka, cena mleka, opłacalność produkcji mleka, producenci mleka, bydło mleczne, hodowcy bydła

Skup mleka rok do roku wciąż jest wyższy

Skup mleka w czerwcu bieżącego roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 1 044,03 mln litrów. Skup mleka w czerwcu był o 4,2% mniejszy od skupu odnotowanego w maju oraz o 0,8% wyższy niż notowany w czerwcu...

Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa odpowiadając posłom PO zwrócił uwagę, że z jednej strony opozycja domaga się pomocy rolnikom, a z drugiej strony ją krytykuje. Poinformował, że ministerstwo pracuje nad ustawą o funduszach wzajemnego gwarantowania dochodów dla rolników.

Romańczuk, były prezes Bielmleku po zakończeniu dyskusji stwierdził, że sprawa upadku spółdzielni nie jest do końca jasna i chciałby, aby była dogłębnie zbadana. Jak mówił, jej upadek był spowodowany, m.in. zaprzestaniem kredytowania spółdzielni, mimo wcześniej podpisanych umów. Jak również działaniem CBA, która przeprowadzała kontrolę w zakładzie i domach prywatnych. W tej sytuacji ze spółdzielni nagle odeszło 690 rolników dostawców mleka, a to załamało produkcję.

Bielmlek chciała kupić spółdzielnia Piątnica, ale w ostatniej chwili wycofała się z transakcji. - Obecnie syndyk wydzierżawił spółdzielnię spółce Lactopol (która także chciała kupić Bielmlek mimo braku środków), która za jej użytkowanie płaci jedynie 10 tys. zł miesięcznie - zaznaczył Romańczuk. Dodał, że w tym czasie zdarzyły się dwa pożary, z powodu niewłaściwego użytkowania instalacji.

Poseł Zbigniew Ajchler (niez.), zgłosił wniosek o zbadanie sprawy upadłości Bielmleku przez NIK.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA