Hodowcom grożą wysokie kary za obciążanie kiszonek zużytymi oponami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-10-2022,17:00 Aktualizacja: 18-10-2022,16:59
A A A

Hodowcy bydła, którzy obciążają pryzmy kiszonkowe starymi oponami bez odpowiedniego zezwolenia, mogą zostać ukarani wysoką karą finansową.

Hodowcy bydła, którzy wykorzystują stare zużyte opony w celu obciążania pryzm kiszonek, popełniają nieświadomie wykroczenie, za które może być na nich nałożona kara administracyjna.

Zużyte opony są odpadem, przez co ich wykorzystywanie wymaga zezwolenia na przetwarzanie odpadów. Jego brak grozi konsekwencjami prawnymi dla rolnika.

Opony w katalogu odpadów, opublikowanym rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 lutego 2020 r. zostały zakwalifikowane pod kodem 16 01 03 jako "zużyte opony".

ceny bydła rzeźnego, mięso wołowe, wołowina, spadek cen, zakup bydła rzeźnego

Stabilizacja cen w skupie bydła

Krajowe ceny skupu bydła rzeźnego na początku października ustabilizowały się. Producenci średnio za zwierzęta uzyskiwali 10,79 zł za kg wagi żywej, czyli tyle samo co przed tygodniem.    Cena bydła rzeźnego w dniach 3-9 października,...

Kary od 1 tys. 1 mln złotych

Zgodnie z art. 194 ust. 4, ustawy o odpadach, za przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia, wymierza się administracyjną karę pieniężną, nie mniejszą niż 1000 zł i nie większą niż 1 000 000 zł.

Karę w drodze decyzji wymierza wojewódzki inspektor ochrony środowiska właściwy ze względu na miejsce umiejscowienia pryzmy dociążonej oponami.

Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszek Hądzlik, wysłał w tej sprawie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka.

"W naszym kraju ten sposób przygotowania silosów paszowych jest niezwykle popularny i stosowany zarówno przez małe gospodarstwa mleczne, jak i duże towarowe hodowle bydła mlecznego" tłumaczy w piśmie swoje zaniepokojenie powstałą sytuacją Leszek Hądzlik.

Hodowcy powinni uzyskać zezwolenie

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, skup mleka, krowy mleczne, produkcja mleka, PFHBiPM, mleko w UE

Skup mleka w Polsce rok do roku rośnie

Meldunkowy skup mleka w sierpniu tego roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 1 038,5 mln litrów. Skup mleka w sierpniu był o 3,2% mniejszy od notowanego w lipcu, ale o 1,6% większy niż w tym samym czasie w...

Zakiszanie zakiszania zielonek z użyciem zużytych opon jako obciążenia całego materiału jest powszechną praktyką. Tymczasem w myśl rozporządzenia ich wykorzystywanie zostało określone jako odzysk odpadów w procesie R11 i nie podlega zwolnieniu z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów, o którym mowa w ustawie o odpadach.

Proces odzysku polegający na wykorzystaniu zużytych opon do obciążania pryzm kiszonkowych wymaga uzyskania zezwolenia, które w drodze decyzji wydaje marszałek województwa lub starosta na wniosek podmiotu, zamierzającego wykorzystać zużyte opony, w tym przypadku, do zabezpieczania pryzm kiszonkowych.

"Niestety, proces ten jest długotrwały i rolnicy na uzyskanie stosownego pozwolenia muszą czekać od kilku tygodni do niekiedy nawet kilku miesięcy, co jak nietrudno się domyśleć, hamuje ich prace przy odpowiednim przygotowaniu pryzm kiszonkowych i niesie ryzyko nieodpowiedniego lub niewystarczającego przygotowania bazy paszowej dla utrzymywanych zwierząt" czytamy w piśmie do ministra rolnictwa.

Taryfikator przewidywanych kar za niedopełnienie tego obowiązku, wynoszą od 1 tysiąca do nawet 1 miliona złotych.

branża mleczarska, spółdzielnie mleczarskie, produkcja mleka, Janusz Kowalski, Waldemar Guba

Branża mleczarska obawia się przerw w dostawach prądu. Wiceminister uspokaja

Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa zapewnia, że resort rolnictwa analizuje sytuację na rynku energii i gazu. Odnosząc się do problemów, jakie mogą wystąpić w spółdzielniach mleczarskich z powodu ewentualnych ograniczeń w...

"Polska Federacja Hodowców i Producentów Mleka patrzy na te działania z prawdziwym niepokojem, ponieważ w dobie kryzysu, bardzo wysokich kosztów utrzymania gospodarstwa, prowadzenia stad bydła mlecznego i produkcji mleka, a także coraz bardziej wyśrubowanych norm środowiskowych, powyższe regulacje stają się kolejnym obciążeniem dla tysięcy rodzimych gospodarstw" zauważa w piśmie Leszek Hądzlik.

PFHBiPM apeluje do ministra rolnictwa

Leszek Hądzlik apeluje do ministra rolnictwa o pomoc i interwencję w tej sprawie. Prezydent PFHBiPM obawia się, że obostrzenia dotyczące obciążania pryzm kiszonkowych zużytymi oponami mogą stać się kolejnym przyczynkiem do nieustannie postępującego procesu likwidowania przez hodowców ich gospodarstw mlecznych.

Kary mogą być dotkliwe zwłaszcza dla mniejszych producentów mleka, którzy borykają się z coraz większą liczbą norm i zaleceń, które muszą spełnić, aby zapewnić utrzymanie sobie i swoim rodzinom.

"Dlatego pozwalamy sobie zwrócić się do Pana Ministra z prośbą o pomoc i interwencję w tej sprawie, która dotyczy bardzo dużej liczby rolników w Polsce i naszym zdaniem, korzystanie ze zużytych opon w tym konkretnym przypadku, czyli użytkowaniu ich jako obciążenia pryzm kiszonkowych powinno podlegać zwolnieniu z obowiązku uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów" podsumowuje w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa Leszek Hądzlik.

Pismo PFHBiPM do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA