Branża mleczarska obawia się przerw w dostawach prądu. Wiceminister uspokaja

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2022,14:25 Aktualizacja: 07-10-2022,14:31
A A A

Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa zapewnia, że resort rolnictwa analizuje sytuację na rynku energii i gazu. Odnosząc się do problemów, jakie mogą wystąpić w spółdzielniach mleczarskich z powodu ewentualnych ograniczeń w dostawach prądu powiedział, że "na razie takiego problemu nie ma".

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa przedstawiano informację o rynku mleka. Dyskusja skoncentrowała się na problemach energetycznych, jakie mogą wystąpić w spółdzielniach mleczarskich w związku z ewentualnymi ograniczeniami w dostawach prądu.

krowy mleczne, cielęta, robot udojowy, robot do podgarniania paszy, Gea Farm Technologies, PMR, rękaw wentylacyjny

Produkują mleko z pomocą robotów

Hodowcy prowadzą gospodarstwo rodzinne specjalizujące się w produkcji mleka. Kilka lat temu zdecydowali się na jego modernizację i wprowadzenie automatyzacji, która dla tego typu stad, coraz częściej staje się główną alternatywą....

Część posłów oraz zaproszeni rolnicy wskazywali, że może to spowodować zatrzymanie produkcji i doprowadzić do zniszczenia surowca.

Kowalski uspakajał, że na razie taki problem nie wystąpił. - Dlatego kwestię dotyczącą stabilności dostaw po jak najniższych kosztach energii elektrycznej traktujemy jak najbardziej poważnie - zapewnił. Podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze.

Przyznał jednocześnie, że ministerstwo rolnictwa "uważnie analizuje bieżącą sytuację na rynku energii i gazu". Jak dodał, resort pracuje nad rozwiązaniami, przygotowuje stosowne przepisy, żeby stworzyć projekty, które pozwolą na trwałe obniżenie kosztów pozyskania energii elektrycznej na obszarach wiejskich. Chodzi m.in. o ułatwienie w inwestowanie w OZE, biomasę.

Przedstawiając informację o rynku mleka wiceminister poinformował, że w okresie styczeń-lipiec skup w kraju był wyższy o 2,4 proc. niż rok wcześniej, a produkcja mleka rośnie mimo postępującego spadku pogłowia krów mlecznych.

kombajn buraczany, buraki, pole

Jakie dopłaty do buraków i jakie ceny?

Według projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek płatności związanych do powierzchni upraw za 2022 r., płatność do powierzchni upraw buraków powinna wynieść 1806,58 zł/ha buraków...

Według GUS w grudniu 2021 r. pogłowie wyniosło 2035 tys. szt. i było o 4,3 proc., czyli o 90,5 tys. sztuk mniejsze niż w grudniu 2020 r. Pod względem wielkości pogłowia krów mlecznych Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, po Niemczech i Francji.

Kowalski zauważył, że systematycznie rośnie mleczność krów i w tym roku przekroczy 7 tys. litrów na sztukę, podczas gdy w momencie wejścia Polski do UE w 2004 r. było to 4 tys. litrów.

Od kilku lat spożywamy coraz więcej mleka i jego przetworów. Według danych GUS bilansowe konsumpcja mleka krowiego w 2021 r. osiągnęło 252 litry na mieszkańca, o 8 l więcej niż w 2020 r. oraz o 78 litrów więcej niż w roku akcesji Polski do UE.

W efekcie utrzymującej się na rynkach światowych dobrej koniunktury, ceny przetworów mlecznych osiągają historycznie wysokie poziomy, co z kolei pociąga za sobą wzrost cen płaconych rolnikom za dostarczony surowiec. W sierpniu średnia cena płacona rolnikom za mleko wyniosła 240,29 zł/100 (+57,4 proc. r/r).

Wacław Drożdż, PFHBiPM, Krajowy Związek Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego, bydło polskie czerwone, darowizna, zbiórka

Środowisko hodowców apeluje o wsparcie dla Wacława Drożdża

Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w imieniu całej organizacji zwraca się z prośbą o dołączenie do walki o zdrowie Wacława Drożdża. Wacław Drożdż to prezes Krajowego Związku Hodowców...

Polska jest znaczącym producentem i eksporterem artykułów mleczarskich. Na zaspokojenie krajowych potrzeb przeznacza się w ostatnich latach 77-78 proc. wyprodukowanego surowca. Utrzymuje się od lat dodatnie saldo handlu produktami mleczarskimi. W pierwszych siedmiu miesiącach br. było to blisko 1,2 mld euro- o 58,8 proc. więcej niż rok wcześniej, co wynika z rosnących cen na rynkach zagranicznych.

Waldemar Guba, dyrektor Departamentu Rynków Rolnych MRiRW poinformował, że w nowej perspektywie finansowej WPR na lata 2023-2027 zachowane zostają dotychczasowe mechanizmy wsparcia w ramach WPR.

Należą do nich instrumenty interwencyjne, takie jak publiczne zakupy masła i odtłuszczonego mleka w proszku, dopłaty do prywatnego przechowywania masła, odtłuszczonego mleka w proszku oraz serów. Dodał jednak, że uruchamiane są stosownie do potrzeb, a w tej chwili jest koniunktura.

Według informacji resortu rolnictwa, ogółem w latach 2015-2022 na płatność dla krów przeznaczono ponad 1,2 mld euro (ok. 5,5 mld zł), a na płatność dla bydła blisko 1,4 mld euro (ok. 6,2 mld zł). W latach 2021-2022 tym wsparciem jest objętych w Polsce ok. 2,3 mln szt. bydła oraz ok. 1,6 mln krów.

Zgodnie z planem finansowym dla Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027, płatności te będą kontynuowane. Na wsparcie dochodów związanych z produkcją krów zostanie przeznaczonych blisko 791 mln euro, a na wsparcie dochodów związanych z produkcją młodego bydła - ponad 894 mln euro.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA