Genetyka, czyli hazard w oborze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-03-2023,13:30 Aktualizacja: 06-04-2023,13:19
A A A

Hodowla przez wielkie H przed epoką wyceny genomowej buhajów przypisana była do kilkunastu ferm, głównie będących własnością skarbu państwa.

"Spółki inseminacyjne realizujące krajowy program hodowlany były zainteresowane zakupem dobrych buhajków, które były testowane, oceniane i albo wchodziły do katalogów, albo nie. Takie buhajki "produkowały" głównie właśnie spółki skarbu państwa" tłumaczy dr inż Zbigniew Lach z firmy Edukacja Rolnicza w artykule "Genetyka, czyli hazard w oborze".

Organizacja reprezentująca właścicieli bydła mlecznego w Polsce ma w nazwie formułę …hodowców i producentów mleka". Różnica między hodowcą a producentem mleka jest bardzo klarowna.

krowy mleczne, obora, karuzela, dój krów, robot do dippingu, DeLaval, legowiska, mastitis, dobrostan krów, dój krów

Hodowcy zainwestowali w dobrostan krów

Franciszek Kamiński z woj. warmińsko-mazurskiego wspólnie z rodziną prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w produkcji mleka. Znajduje się w nim obecnie ponad 900 zwierząt. Pracuje w nim łącznie 6...

Jeśli w stadzie jest prowadzona ocena użytkowości mlecznej, jeśli ma miejsce ocena typu i budowy, jeśli prowadzona jest dokumentacja hodowlana, to właścicielem stada jest hodowca. W przeciwnym przypadku właścicielem jest producent mleka.

Żeby jednak sprawa była jasna, hodowca wcale nie jest nikim lepszym, bardziej znaczącym niż producent mleka. Obydwoje mają po prostu inny pomysł na realizację swojego biznesu.

"Dzisiaj wielkie H - to moja opinia - dotyczy tych, którzy stwarzają krowom optymalne warunki w zakresie dobrostanu. Chociaż wkrótce, jak sądzę, to będzie już za mało do miana wielkiego H" pisze dr inż Zbigniew Lach.

Buhajki z litrami PL

Wycena genomowa radykalnie ograniczyła zapotrzebowanie na buhajki na całym świecie. Przystąpienie czterech polskich spółek inseminacyjnych do EuroGenomics skutkowało taką samą redukcją zapotrzebowania także w Polsce.

Martin Ziaja, produkcja mleka, cena mleka, mleczarstwo w Polsce, pasze, ceny nawozów, gaz, energia, amortyzacja

Jak ceny nawozów wpłynęły na koszt produkcji mleka?

Wzrost cen gazu przekłada się bezpośrednio na ceny nawozów, które w ubiegłym roku podrożały trzykrotnie. Te z kolei mocno podniosły koszt produkcji litra mleka. - Przed wybuchem wojny nawozy azotowe kosztowały 1100-1300 zł za tonę, a...

Dodatkowo było (i wciąż jest) małe zapotrzebowanie hodowców i producentów na buhaje z literami PL przed numerem. Wydaje się, że z przynajmniej dwóch powodów.

Pierwszy powód to cel biznesowy spółek inseminacyjnych, którym niekoniecznie było realizowanie programu hodowlanego na pierwszym miejscu, bo na buhajach "PL" wciąż trudno zarabiać.

Drugim powodem jest odpowiedź na pytanie: dlaczego "peelki" były i są słabo postrzegane przez farmerów, a w konsekwencji słabo sprzedawalne?

Marketing i jakość katalogów

Ćwierć wieku (coś około tego) rozpoczęły działalność na naszym rynku hodowlanym firmy dystrybuujące nasienie buhajów z literami z przodu US, CA, DE czy NL i inne.

pfhbipm, krowy mleczne, ocena użytkowości mlecznej, parametry rozrodu, ciąża, zasuszenie, okres międzywycieleniowy

Wskaźniki rozrodu ocenianych krów mlecznych w 2022 roku

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podała wartości wskaźników rozrodu ocenianych w 2022 roku krów mlecznych. Najbardziej popularnymi wskaźnikami rozrodu uzyskiwanymi w wyniku prowadzenia oceny wartości...

Zgromadziły one w swoich szeregach ludzi, którzy potrafili dotrzeć do hodowców i przekonali ich, że buhaje z ich oferty są korzystniejsze od tych z PL.

"I wtedy ta przewaga była faktycznie miażdżąca i wynikała między innymi z liczby cech, jakimi charakteryzowane były buhaje. Marketing i jakość katalogów też nie pozostawały bez wpływu na wybory rolników" pisze dr inż Zbigniew Lach.

Dzisiaj mamy w kraju możliwości - przynajmniej potencjalne - produkcji nasienia buhajów porównywalnych z innymi ofertami, a dobry marketing nie jest już wiedzą tajemną. Dodatkowo należy pamiętać, buhaj z "PL" 2-3 dekady temu był rodowodowo bardzo polski.

Aktualnie jest zupełnie inaczej. Jedyne, co łączy PL z tym, że jest polski jest to, że matka była PL (z wyjątkiem buhajków, które urodziły się z zakupionych zarodków). Rodowody możliwych do wyprodukowania świetnych buhajów w Polsce będą już międzynarodowe.

Cały artykuł dra inż Zbigniewa Lacha z firmy Edukacja Rolnicza zatytułowany "Genetyka, czyli hazard w oborze" znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 2/2023.ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA