Jak ceny nawozów wpłynęły na koszt produkcji mleka?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-03-2023,12:10 Aktualizacja: 20-03-2023,11:11
A A A

Wzrost cen gazu przekłada się bezpośrednio na ceny nawozów, które w ubiegłym roku podrożały trzykrotnie. Te z kolei mocno podniosły koszt produkcji litra mleka.

- Przed wybuchem wojny nawozy azotowe kosztowały 1100-1300 zł za tonę, a po wybuchu osiągnęły pułap nawet 4000 zł - mówił Martin Ziaja prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła (OZHB), członek zarządu Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka dodając:

- Wielu powie, że azot już jest tańszy. Tak, to prawda, ale musimy pamiętać o tym, że my w silosach mamy zgromadzone pasze przygotowywane w oparciu o nawozy kupione w wysokich, czasami ekstremalnych cenach. Więc kiszonka z kukurydzy była zbierana z materiału, którego nawożenie saletrą kosztowało od 3600 do nawet 4200-4300 zł za tonę.

Martin Ziaja, produkcja mleka, cena mleka, mleko przezutowe, produkty mleczarskie, pośrednicy, produkcja mleka, skup

Różnica w cenie mleka przekroczy złotówkę?

Ceny mleka w najbliższym czasie mogą być bardzo zróżnicowane. Na rynku wystąpi bowiem duża nadpodaż tego surowca. - Małe mleczarnie, które w znacznym stopniu są uzależnione od sprzedaży swojego mleka jako przerzutowego w cenie nie...

Droższe kiszonki

W przypadku gospodarstwa Martina Ziaji położonego na Śląsku Opolskim, które zbiera cztery pokosy traw w ilości 40 ton netto kiszonki z ha, nawożenie użytków zielonych w ubiegłym roku pochłonęło zdecydowanie więcej pieniędzy.

- Do 2021 roku koszt nawożenia tych użytków wynosił około 1500-2000 zł. Po całym kryzysie dochodzi do nawet do 5 tys. lub przekracza tę kwotę co oznacza, że wydałem na nawozy trzykrotnie więcej pieniędzy. W efekcie tona gotowej kiszonki podrożała o niemal 90 złotych, a kilogram o 8,7 groszy - podkreśla Ziaja.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kukurydzy. Przed pandemią koszt jej nawożenia wynosił około 1000 zł, a po wybuchu wojny 3000 zł.

- Owszem, spotykam się z opiniami, że przecież mogłem ją nawozić obornikiem, przez co wydałbym mniej. Tak, to prawda ale nie zapominajmy, że on też nie jest za darmo - mówił Ziaja.

Wzrost cen kiszonki z kukurydzy, na który wpływa nie tylko nawóz, ale także materiał siewny, uprawa i zbiór, wyniósł w tym gospodarstwie 47 złotych za tonę czyli 4,7 gr za kilogram.

Martin Ziaja, produkcja mleka, cena mleka, mleczarstwo w Polsce, pasze, ceny nawozów, gaz, energia, amortyzacja

Koszty produkcji mleka dramatycznie wzrosły

Koszty produkcji mleka w okresie sprzed pandemii Covid-19 oraz wojny na Ukrainie, w gospodarstwie utrzymującym 160 krów mlecznych wynosiły 1,28 zł na litr. W 2022 roku przekroczyła ona 2 złote. Martin Ziaja posiada 210 ha i 160 krów...

- Koszt produkcji mleka w moim gospodarstwie z tytułu wyższych cen nawozów zwiększył się łącznie o 8 groszy na litr, a z tytułu samych pasz o 44 grosze - kontynuował hodowca.

Ograniczymy zużycie nawozów?

- Ceny nawozów w ubiegłym roku mocno wzrosły. Szczyt ich notowań miał miejsce na przełomie sierpnia i września. Co prawda w ostatnich czterech miesiącach zmalały one nawet o 54 proc. i obecnie kosztują niecałe 3 tys. zł. Pozostaje jednak pytanie, czy ta cena jest dla hodowców satysfakcjonująca? - komentowała Dorota Grabarczyk, analityk rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Zwróciła ona również uwagę na zużycie nawozów w sezonie 2022-2023, które wg prognoz ma zmaleć o 5 procent.

- Czy państwu nie nasuwa się pewna myśl odnośnie cen oraz zużycia nawozów? Europejski Zielony Ład zakłada ograniczenie ich stosowania. Czy aby polityka UE nie jest już teraz realizowana właśnie w ten sposób? Przecież wiadomo, że rolnicy przy takich stawkach sami ograniczą ich użycie - zastanawiała się Dorota Grabarczyk.

Dodała również, że ceny gazu w Europie nadal utrzymują się na wysokim poziomie. W efekcie ceny nawozów może nie wzrosną, ale raczej nie spadną do oczekiwanych poziomów - podsumowała analityk PFHBiPM

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA