Fitting, czyli jak zrobić krowę na bóstwo? Część 3: Strzyżenie i korekcja racic

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-06-2015,10:00 Aktualizacja: 08-06-2015,10:11
A A A

Po dokładnym umyciu i osuszeniu skóry zwierząt można przystąpić do ich strzyżenia. Pierwszą wizytę w salonie fryzjerskim krowa powinna odbyć sześć tygodni przed pokazem. Z kolei ostatnie strzyżenie wystawowe trzeba wykonać najpóźniej siedem dni przed ekspozycją.

Zabieg strzyżenia trwa od dwóch do trzech godzin. Najpierw trzeba ocenić budowę krowy oraz jej kondycję. Jeśli jest za chuda, sierść powinna być nieco dłuższa, a w przypadku zbyt dobrej kondycji, należy ją przystrzyc dość krótko.

fitting, krowy mleczne, jałówki, wystaw, oprowadzanie

Fitting, czyli jak zrobić krowę na bóstwo? Część 2: Pielęgnacja krów przed pokazem

Mycie krów składa się z trzech etapów, płukania wstępnego, mycia połączonego z masażem oraz spłukiwania środków chemicznych użytych do pielęgnacji skóry krowy. Pierwszy kontakt z wodą to dla zwierzęcia ogromny stres....
Do pielęgnacji ciała krowy używa się z dwóch maszynek do golenia wyposażonych w różnej długości noże.

Większa służy do strzyżenia tułowia, mniejsza do modelowania trudno dostępnych miejsc, czyli nóg i głowy. Z kolei wymię należy ogolić za pomocą tzw. ostrza precyzyjnego.

Dobre strzyżenie charakteryzuje się tym, że nie pozostawia żadnych śladów ingerencji człowieka w wygląd zwierzęcia. Należy przy tym pamiętać, że zbyt krótkie strzyżenie okolic przedniego zawieszenia wymienia może spowodować ostry kontrast między jego kolorem, a okrywą brzucha. Podobnie jest w przypadku żyły mlecznej.

Nie wolno także zapominać o racicach. Sześć tygodni przed wystawą krowy specjalista z dziedziny korekcji racic powinien je przyciąć. W przeciwnym razie mlecznice mogą mieć problemy z chodzeniem i co za tym idzie z prawidłową prezentacją na ringu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA