Duże i niezależne gospodarstwa mleczne są przyszłością

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-06-2023,19:30 Aktualizacja: 20-06-2023,19:36
A A A

Duże i silne gospodarstwa mleczne np. 50 krów plus, które zapewnią stabilne dochody i niezależność finansową od wszelakich zasiłków z budżetu państwa, mogą być przyszłością sektora mleczarskiego.

- Komisarz Wojciechowski, Kołodziejczak, minister Telus i Kowalski i im podobni. Jeśli ci ludzie stworzą silne polskie rolnictwo, to będzie należało to ogłosić cudem nad Wisłą. Na razie tworzą niezły populizm, nawołują do rozdawnictwa i tworzenia małych nieekonomicznych gospodarstw, które po wsze czasy będą na łasce państwa i wszelakich dopłat - mówi Martin Ziaja, prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła (OZHB).

Co ta polityka daje producentom mleka? Zdaniem Ziaji to, że polskie tiry z żywnością wjeżdżające na Ukrainę są blokowane i poddawane kontroli.

Agromax, krowy mleczne, ferma bydła mlecznego, mleko, produkcja mleka, KOWR, #HodowcyRazem, likwidacja gospodarstwa

Apelują o wstrzymanie likwidacji fermy bydła mlecznego

Sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem reprezentujący 8 największych organizacji zrzeszających hodowców wyrażają poparcie dla petycji wystosowanej przez Agromax. Załoga Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego Agromax Sp. z o.o. w Raciborzu...

- Pewnie Ukraińcy znajdą wiele pretekstów by nasz eksport, przede wszystkim nabiału bo to nas interesuje, odsyłać z powrotem. No toś panie Kołodziejczak wywalczył dla nas pomoc - komentuje Ziaja.

Prezes OZHB uważa, że należy stworzyć warunki do rozwoju dużych silnych gospodarstw mlecznych, np. 50 krów plus, które zapewnią stabilne dochody i niezależność finansową od wszelakich zasiłków z budżetu państwa, czyli z kieszeni podatnika.

- Małe gospodarstwa? Mogą być, jeśli chcą, czemu nie. Jeśli ktoś ma pomysł na 10 krów i przetwarzanie mleka na lokalne produkty niszowe, no to bardzo dobrze. Ale nie można oczekiwać, że przy stadzie rzędu 10 krów będąc dostawcą surowca do mleczarni, dochody zapewnią mi godne życie. To po prostu niemożliwe - mówi Ziaja dodając:

- Uważam, że najlepszą formą wsparcia małych i często niedochodowych gospodarstw, jest zachęta i to też finansowa, by wywodzący się z nich młodzi ludzie podjęli trud kształcenia się w innych zawodach zwłaszcza takich, które dzisiaj są bardzo poszukiwane na rynku pracy, a tym samym dobrze opłacane.

Odejście tysięcy młodych ludzi z małych gospodarstw, zdaniem Ziaji, nie zachwieje w żaden sposób bezpieczeństwem żywnościowym kraju. Potencjał dużych rodzinnych jest bowiem ogromny.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA