Apelują o wstrzymanie likwidacji fermy bydła mlecznego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-06-2023,8:05 Aktualizacja: 14-06-2023,5:16
A A A

Sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem reprezentujący 8 największych organizacji zrzeszających hodowców wyrażają poparcie dla petycji wystosowanej przez Agromax.

Załoga Przedsiębiorstwa Rolno-Przemysłowego Agromax Sp. z o.o. w Raciborzu apeluje do Waldemara Humięckiego, dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w obronie miejsc pracy, a tym samym wstrzymania likwidacji fermy bydła mlecznego.

Gospodarstwo, w którym obecnie produkowane jest 17 tys. litrów mleka dziennie, dzięki wspólnemu wysiłkowi załogi dźwignięto z popegeerowskich ruin. Mimo powodzi, pandemii i kryzysów stało się, gospodarując na przeszło 2400 ha, największym producentem mleka w województwie śląskim.

mleko, produkcja mleka, skup mleka, produkcja mleka w UE, mleczarnie

Skup mleka w kwietniu. Jakie są tendencje?

Skup mleka w Polsce od wielu lat systematycznie rośnie. Średnio w roku zwiększa się on o około 2%, z czego w 2022 r. o 2,2%. Meldunkowy skup mleka w kwietniu 2023 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniósł 1 061,3 mln...

Według planów KOWR, większość dotychczas dzierżawionych przez Agromax gruntów ma być przeznaczona na potrzeby rolników indywidualnych, przy pozostawieniu dwóch niewielkich, absolutnie niewystarczających Ośrodków Produkcji Rolnej (OPR) o powierzchni ok. 380 ha.

"Mając na uwadze osiągniecie kompromisu inicjatywa #HodowcyRazem proponuje, by grunty dotychczas dzierżawione przez firmę podzielić następująco. 1400 ha przeznaczyć dla rolników indywidualnych, a pozostałe 1000 ha przypisać do planowanych Ośrodków Produkcji Rolniczej, pomimo braku wyłączenia 30% powierzchni dzierżawionych gruntów" czytamy w piśmie inicjatywy #HodowcyRazem.

Dla rolników indywidualnych zgodnie z tym planem pozostanie 58% dzierżawionych obecnie gruntów tj. około 1400 ha. Pozostałe dla firmy Agromax Sp. z o.o. ok. 1000 ha powinno pozwolić na utrzymanie przy życiu fermy bydła mlecznego w Wojnowicach.

Ferma liczy około 1100 sztuk bydła, w tym ok. 530 krów mlecznych. Zatrudnia blisko 80 osób, co razem z rodzinami daje utrzymanie dla około 250 osób. Dodatkowy tysiąc stanowią pracownicy kooperantów, kontrahentów i odbiorców gospodarstwa współpracujących z nim od wielu lat.

Polska Izba Mleka, Dairy From Poland, polskie mleko, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Wietnam, rynki azjatyckie

Polskie mleko pożądanym towarem na rynkach azjatyckich

Polska Izba Mleka działając pod hasłem Dairy From Poland ma na celu otwarcie polskich producentów mleczarskich na rynki azjatyckie. Polska Agencja Inwestycji i Handlu łączy swoje międzynarodowe kompetencje razem z branżowymi Polskiej Izby...

Pracownicy firmy w obliczu braku perspektyw dalszej egzystencji fermy bydła i firmy, poprzez protest przy OT KOWR w Częstochowie, wyrazili swoje obawy o utratę pracy, która dla wielu pracowników i ich rodzin jest jedynym źródłem utrzymania.

"Mamy nadzieję, że te uzupełnione informacje pozwolą podjąć panu dyrektorowi racjonalną i sprawiedliwą decyzję, zarówno satysfakcjonującą rolników indywidualnych, jak i pozwalającą zachować miejsca pracy i byt załogi Agromaxu oraz znaczącą i ważną dla regionu produkcję mleka" czytamy w piśmie inicjatywy #HodowcyRazem.

Apel załogi Przedsiębiorstwa Rolno- Przemysłowego Agromax Sp. z o.o. w Raciborzu znajdziesz TUTAJ

Stanowisko inicjatywy #HodowcyRazem znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA