Cena skupu mleka spadnie do 1 zł za litr?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-04-2020,16:30 Aktualizacja: 16-04-2020,16:43
A A A
COVID-19 wywołał ograniczenia w eksporcie mleka oraz spadek konsumpcji wewnętrznej. Może to wywołać upadki najsłabszych mleczarni i gospodarstw produkujących mleko.
 
- Eksport mleka nie załamie się całkowicie, ale znacząco spadnie. Spadnie też konsumpcja wewnętrzna, co sumarycznie spowoduje upadek najsłabszych mleczarni i gospodarstw produkujących mleko. U pozostałych nastąpi redukcja produkcji wymuszona administracyjnie lub poprzez cenę – w informacji prasowej komentuje Edward Bajko, Prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.
 
Jego zdaniem wielu rolników będzie chciało zrekompensować sobie niższą cenę zwiększoną produkcją mleka, co spowoduje dalsze jej spadki.
skup interwencyjny mleka i mięsa, USA, pomoc dla rolników,  koronawirus,

W USA rusza interwencyjny skup mleka i mięsa

Amerykański rząd chce pomóc rolnikom poszkodowanym w wyniku pandemii koronawirusa. W tym celu planuje skupować mleko i mięso w ramach pakietu pomocowego.   Rolnicy w USA w wyniku kryzysu wywołanego koronawirusem mają ogromne problemy ze...
Aby tego uniknąć warto wprowadzić administracyjne ograniczenie produkcji. Potrzebna jest również unijna interwencja.
 
Jak podkreślił Edward Bajko nadwyżki surowca w wyniku ograniczenia eksportu na rynki trzecie i obniżenia konsumpcji na rynku wewnętrznym nie są zjawiskiem nowym, chociaż nigdy dotąd powody nie były tak dramatyczne i nie stawało się to tak nagle. 
 
- Unia Europejska ma instrumenty łagodzące skutki nadpodaży surowca, które zostały wypracowane wiele lat temu i wielokrotnie już były używane. Chodzi oczywiście o interwencyjne zakupy mleka w proszku, masła i serów, a także dopłaty do prywatnego przechowywania tych produktów – mówił prezes.
 
W jego opinii problemem może stać się poziom ceny interwencyjnej, która od lat jest niska.
 
W efekcie interwencja rusza w praktyce dopiero przy kompletnym załamaniu rynku. Dlatego poziom cen interwencyjnych powinien być ustalony na nowo na podstawie aktualnych kosztów produkcji mleka.
mleko sienne, Spółka Rolnicza Juchowo, krowy mleczne, siano, pastwisko, omega-3, CLA, witamina A, witamina E,

Mleko sienne czyli prozdrowotny nabiał

Mleko sienne, czyli wyprodukowane głównie z siana i trawy, zawiera duże ilości niezbędnych w diecie człowieka kwasów tłuszczowych omega-3 oraz sprzężonego kwasu linolowego (CLA). Produkcja mleka siennego sięga około V wieku przed...
- Rozumiem, że trudno teraz ustawić priorytety w sytuacji pandemii w Europie i na świecie, ale infrastruktura spożywcza powinna stać na podium. Koniecznie trzeba zadbać o producentów żywności, których upadek będzie miał nieodwracalne skutki dla gospodarki – tłumaczył Bajko.
 
Jak podkreślił prezes obniżki cen mleka w skupie wydają się być nieuniknione. Przewiduje on, że nie uda się całości produkcji mleczarskiej ulokować na rynku i UE podejmie interwencję. 
 
Wówczas to cena, przy której nastąpi interwencja, zadecyduje o poziomie, do którego spadnie cena surowca. Może być to poziom niewiele ponad 1 zł za litr. 
 
Obecnie mleczarnia Spomlek nie planuje żadnych ograniczeń w skupie mleka.  
 
W razie potrzeby zakład zacznie produkować mleko w proszku i masło zamiast serów, ponieważ potrzeba do tego mniejszej liczby pracowników i łatwiej te produkty magazynować.
 
- Ogromną wadą takiego rozwiązania są już dzisiaj niskie ceny na te produkty, a przypuszczam, że będą jeszcze dużo niższe. Wymagałoby to odpowiedniego obniżenia ceny mleka dla rolników - tłumaczył Edward Bajko.
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA