Ogrzewanie gospodarstw drewnem zakazane? Resort klimatu zabrał głos

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2025,8:20 Aktualizacja: 09-05-2025,8:35
A A A

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) nie planuje wprowadzenia zakazu spalania drewna dla gospodarstw domowych – zapewnia resort.

Tradycyjne kotły do spalania węgla czy drewna to wciąż podstawowe źródło ogrzewania wielu domów i innych budynków w gospodarstwach - zwłaszcza na obszarach wiejskich. Tymczasem zaczęły krążyć wieści o rychłym zakazie wykorzystywania drewna do spalania w gospodarstwach domowych, czyli ich ogrzewania tym surowcem.

mkiś, moratorium leśne, wycinka drzew, pozyskanie drewna

Resort klimatu: moratorium leśne nie ograniczyło pozyskania drewna

Moratorium leśne nie ograniczyło pozyskania drewna i nie wpłynęło negatywnie na jego ceny – przekonuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Moratorium leśne - na wycinkę lasów najcenniejszych przyrodniczo – ogłoszone zostało...

Rozporządzenie nie wprowadza zakazu

„W związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi skutków wejścia w życie rozporządzenia w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego, MKiŚ informuje, że rozporządzenie nie wprowadza zakazu dla spalania drewna w indywidualnych gospodarstwach domowych czy kominkach” – czytamy w wydanym 8 maja komunikacie.

Resort wyjaśnia w nim, że drewno energetyczne to surowiec drzewny nieprzydatny przemysłowo lub o ograniczonych możliwościach jego wykorzystania w sektorze innym niż energetyczny. Rozporządzenie ma określić cechy tego surowca w podziale na dwie grupy: drewno okrągłe i surowiec niestanowiący drewna okrągłego. 

Można ogrzać drewnem gospodarstwo

„Rozporządzenie nie dotyczy gospodarstw domowych, tylko tzw. energetyki zawodowej, czyli sektora energetycznego.  Pod tym pojęciem kryje się działalność polegająca na produkcji, przesyłaniu i dystrybucji energii elektrycznej na dużą skalę. Obejmuje ona przede wszystkim działanie elektrowni, elektrociepłowni oraz sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, które dostarczają energię do odbiorców indywidualnych, przemysłowych i instytucjonalnych w całym kraju. Jest to zorganizowany i kontrolowany system zapewniający ciągłość dostaw energii na potrzeby gospodarki i społeczeństwa” – precyzuje MKiŚ.

rpo, uciążliwości zapachowe, fermy zwierzęce, fermy przemysłowe

Resort klimatu: pracujemy nad przepisami ws. uciążliwości zapachowych

Obecnie ukierunkowano prace na przygotowanie kompleksowego rozwiązania - podkreśliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) w kwestii przepisów odnośnie uciążliwości zapachowych. Rzecznik praw obywatelskich (RPO) w swoim serwisie...

Jak zapewnia, pojęcie drewna energetycznego nie jest równoważne z pojęciem drewna opałowego! Tym samym nowe przepisy nie wprowadzają zakazu spalania drewna (ogrzewania nim) w indywidualnych gospodarstwach domowych czy kominkach.  

Eliminacja spalania drewna w energetyce

„Rozporządzenie zostało wydane na mocy delegacji wynikającej z ustawy o odnawialnych źródła energii, która dotyczy wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w instalacjach OZE. Najważniejszym celem rozporządzenia jest eliminacja zjawiska spalania w energetyce zawodowej drewna, które może zostać wykorzystane przemysłowo w inny, bardziej korzystny gospodarczo sposób. Zakres rozporządzenia jest ograniczony delegacją ustawową i dotyczy surowca drzewnego zdefiniowanego w ustawie o odnawialnych źródłach energii jako drewno energetyczne” – przekazuje resort klimatu.

Poleć
Udostępnij