Inwestycje leśne i zadrzewieniowe – będą zmiany w zasadach wsparcia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-05-2025,22:00 Aktualizacja: 04-05-2025,0:20
A A A

Wkrótce ruszy nabór wniosków o wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe. Będą jednak zmiany w niektórych zasadach tej pomocy. Zasadniczo mają ułatwiać życie potencjalnym beneficjentom.

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w ramach wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych oraz w formie premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych - w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

arimr, susza, pomoc suszowa, pomoc dla rodzin

Pomoc suszowa dla rodzin – wypłaty ruszyły, bez korekty w dół

Nie trzeba było zastosować współczynnika korygującego w tzw. pomocy suszowej dla rodzin. Ponad 20 tysięcy wnioskodawców ma już wydane decyzje. Ruszyły pierwsze wypłaty. Chodzi o nabór wniosków skierowany do rodzin...

Wsparcie większej liczby gruntów

I tak, pierwsza zmiana zaproponowana w projekcie rozporządzenia polega na umożliwieniu kwalifikowania do wsparcia bardziej zróżnicowanych powierzchni zadrzewień. W wyniku tej zmiany do wsparcia kwalifikować się będą nie tylko dotychczasowe zadrzewienia o szerokości do 20 m i powierzchni do 0,5 ha, ale również:

− zadrzewienia o powierzchni do 0,5 ha i szerokości powyżej 20 m,

− zadrzewienia o powierzchni powyżej 0,5 ha i szerokości do 20 m.

„Proponowana zmiana umożliwia objęcie wsparciem większej liczby gruntów spełniających kryteria zadrzewień, co pozytywnie wpłynie na wzbogacenie krajobrazu obszarów wiejskich” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Bez wypisu z ewidencji gruntów

Inna zmiana stanowi uproszczenie we wnioskowaniu o wsparcie na inwestycje w zadrzewienia i zakładanie systemów rolno-leśnych, gdyż pozwala, aby identyfikacja sposobu użytkowania gruntów odbywała się w oparciu o dane znajdujące się w systemie informatycznym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

„Dzięki tej zmianie nie będzie konieczne dołączanie do wniosku o wsparcie dokumentu, jakim był wypis z ewidencji gruntów i budynków dotyczący działek ewidencyjnych, na których są położone grunty przeznaczone do wykonania zadrzewienia lub systemu rolno-leśnego” – wyjaśniono w uzasadnieniu.

projekt ustawy, przepisy, rada ministrów, rząd, prace legislacyjne, przechowywanie nawozów

Przechowywanie nawozów – rolnicy mają dostać więcej czasu na inwestycje

W drugim kwartale tego roku rząd ma przyjąć projekt ustawy przewidujący wydłużenie czasu dla rolników na realizację inwestycji związanych z przechowywaniem nawozów naturalnych, jak płyty obornikowe czy zbiorniki na gnojowicę. Przepisy...

Więcej miejsca na duże maszyny

Ponadto mają zostać rozszerzone możliwe warianty zakładania systemów rolno-leśnych, co zwiększy elastyczność ich projektowania.

„Wprowadzona zmiana umożliwia zakładanie systemów rolno-leśnych w formie pasowej, z tym, że pojedynczy pas może składać się z maksymalnie trzech rzędów drzew (do tej pory było maksimum 2 rzędy drzew). Konsekwencją tej zmiany jest propozycja rozszerzenia szerokości tych pasów z 7 do 10 m. Dodatkowo zwiększono maksymalną dopuszczalną odległość między pasami drzew z 30 m do 50 m. Zwiększenie tej odległości ma istotne znaczenie z punktu widzenia prowadzenia prac rolniczych. Większy odstęp między pasami drzew pozwala na swobodne manewrowanie maszynami rolniczymi, takimi jak opryskiwacze polowe czy rozsiewacze nawozów” – wytłumaczyli autorzy projektu.

Zniesienie dolnej granicy wieku

Kolejna zmiana zaproponowana w projekcie rozporządzenia polega na zniesieniu dolnej granicy wieku dla drzewostanów kwalifikujących się do przyznana wsparcia na cięcia pielęgnacyjne, pozostawiając jedynie dotychczas obowiązujący warunek maksymalnego wieku nieprzekraczającego 30 lat.

arimr, inwestycje budowlane, inwestycje, budowa

Inwestycje budowlane w gospodarstwach. ARiMR: nie czekajcie na wezwania

„Prosimy nie czekać na wezwania” – postuluje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w kontekście inwestycji budowlanych w gospodarstwach, mających zwiększyć ich konkurencyjność. Ponadto poleca beneficjentom...

Dzięki zmianom, zostanie umożliwione przyznawanie wsparcia do drzewostanów, które dotychczas nie spełniały kryterium wieku, a z uwagi na lokalne uwarunkowania wymagały wsparcia w zakresie przebudowy lub pielęgnacji.

Co najmniej 4 różne gatunki drzew

Projektodawcy przewidzieli ponadto dodanie nowego kryterium wyboru operacji, w ramach którego preferowane będą inwestycje w zalesienia, zadrzewienia i systemy rolno-leśne wykonane przy użyciu co najmniej 4 różnych gatunków lub rodzajów drzew lub krzewów. Przy czym udział drzew lub krzewów najmniej licznego gatunku lub rodzaju spośród czterech najliczniejszych wynosić będzie co najmniej 10 proc.

Wystarczy numer księgi wieczystej

Następna zmiana ma stanowić bardzo znaczące uproszczenie dla wnioskodawcy, gdyż umożliwi weryfikację stanu prawnego gruntów przeznaczonych do wykonania inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych na podstawie informacji zawartych w księdze wieczystej. W tym celu podmiot ubiegający się o przyznanie wsparcia we wniosku podawał będzie numer księgi wieczystej.

wnioski, dofinansowanie, dotacje, las

Dotacja na własny las – ARiMR zapowiada nabór

Wkrótce start naboru wniosków o wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). „Od 1 czerwca 2025 r. będzie się można ubiegać o środki unijne na:...

„Tym samym nie będzie konieczne dołączanie do wniosku o przyznanie wsparcia inwestycji leśnych lub zadrzewieniowych dokumentu potwierdzającego własność gruntów. Analogiczna zmiana została zaproponowana w przypadku wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej i pierwszej premii zalesieniowej do gruntów z sukcesją naturalną, na których, zgodnie z planem zalesienia, nie jest wymagane wykonanie zalesienia oraz wniosku transferowego w przypadku przeniesienia, w wyniku umowy sprzedaży lub innej umowy, własności gruntów objętych wnioskiem o przyznanie wsparcia” – sprecyzowano w uzasadnieniu.

Wkrótce nabór wniosków o wsparcie

Proponowanych zmian jest znacznie więcej, a szczegółowo można się z nimi zapoznać właśnie w uzasadnieniu i samym projekcie (tutaj).

Rozporządzenie to ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a pośpiech ten wynika z tego, że 1 czerwca rusza nabór wniosków o środki na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych. Wszystkie interwencje są realizowane w ramach PSWPR 2023-2027. Więcej o tej pomocy można poczytać w naszym materiale (link jest powyżej).

Poleć
Udostępnij