Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi wkrótce na posiedzeniu rządu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2016,15:00 Aktualizacja: 01-04-2016,8:11
A A A

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z zasobu Skarbu Państwa za tydzień trafi pod obrady rządu. Jurgiel zapowiedział też przygotowanie nowej ustawy o ustroju rolnym.

O tym, że rząd ma się wkrótce zająć ustawą dotyczącą wstrzymania sprzedaży ziemi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował w piątek we wsi Krzywe pod Suwałkami, gdzie spotkał się z rolnikami.

Minister zapewniał rolników, że ustawa ta jest potrzeba, by uporządkować sytuację na rynku obrotu ziemią w Polsce. Rolnicy obecni na spotkaniu zgodzili się z nim w tej kwestii.

minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, urzędnicy, ARR, ANR, ARiMR, PiS, rząd

Jurgiel: pracownicy agencji rolnych mają godnie traktować rolników

Pracownicy agencji rolnych mają zmienić podejście do rolników i traktować ich godnie, a nie jak dotąd, "jak zło konieczne" - powiedział na spotkaniu z rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Sposób...
Przygotowana przez resort rolnictwa ustawa wprowadza 5-letni zakaz sprzedaży ziemi. Jurgiel tłumaczył rolnikom, że ten czas jest potrzebny, "by uporządkować sprawy w Agencji Nieruchomości Rolnych".

W tym okresie rolnicy będą mogli pozyskiwać nowe grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych dzierżawiąc je. Minister argumentował, że dzierżawa jest powszechnym zwyczajem w krajach całej Europy.

– Poza tym dzierżawa daje stały przychód dla państwa, które cały czas jest właścicielem ziemi – argumentował Jurgiel i podkreślał, że niezadowolenie z tej formy gospodarowania państwową ziemią wyrażają zwłaszcza "firmy uczestniczące w pośrednictwie w obrocie ziemią".

Wstrzymanie przetargów na sprzedaż państwowej ziemi było jedną z pierwszych decyzji po objęciu resortu rolnictwa przez Krzysztofa Jurgiela.

W piątek minister tłumaczył rolnikom, że musiał odwołać ogłoszone już przetargi na sprzedaż ziemi, ponieważ po objęciu resortu otrzymał wiele pism od organizacji rolniczych w kraju, które wskazywały na nieprawidłowości dotyczące obrotu ziemią.

ziemia, ANR, grunty rolne, KRiR, Wiktor Szmulewicz, ustawa,

Izby Rolnicze pozytywnie oceniają projekt dot. zakazu sprzedaży ziemi

Samorząd rolniczy pozytywnie ocenia projekt ustawy dotyczący wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi, w tym zapis o 5-letnim zakazie sprzedaży gruntów - poinformował resort rolnictwa prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. W...
– Pracując w sejmowej komisji rolnictwa obserwowaliśmy jak tzw. słupy kupują ziemię. Z tym trzeba było skończyć – podkreślał Jurgiel, w czym przytakiwali mu rolnicy podkreślający, że "niemal w każdej wsi jest znany rolnik z Marszałkowskiej, który nie uprawia nic, tylko bierze dopłaty".

Ograniczenia nie będą dotyczyły gruntów, które mają być przeznaczone na cele publiczne, np. pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowe, obiekty sportowe oraz działek do 1 hektara.

Jurgiel tłumaczył, że ten zapis ma służyć "celom socjalnym, a ukrócić spekulacje". – Skończą się sytuację, gdy ktoś kupował ziemię, zmieniał jej przeznaczenie i zarabiał na tym – mówił minister.

Przygotowana przez resort rolnictwa ustawa przewiduje także, że nabywcami nieruchomości rolnych mogą być zasadniczo tylko rolnicy indywidualni. Przepisy wprowadzą definicję rolnika indywidualnego – będzie nim osoba mająca kwalifikacje rolnicze, prowadząca gospodarstwo rolne do 300 hektarów i mieszkająca w danej gminie co najmniej od 5 lat.

Dodatkowo wprowadzono do projektu warunek osobistej pracy w gospodarstwie, który jest spełniony m.in. wtedy, gdy dochody z prowadzenia gospodarstwa o powierzchni przekraczającej 20 ha użytków rolnych są nie niższe niż jedna czwarta część wszystkich jego dochodów.

grunty rolne, obrót ziemią, kształtowanie ustroju rolnego

Projekt obrotu ziemią trafi pod ocenę społeczną

W ministerstwie rolnictwa trwają prace na projektem nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W pierwszej połowie stycznia zostanie on przekazany do konsultacji społecznych - poinformował PAP wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski....
Odnosząc się do zarzutów, że takie zapisy uniemożliwią rozwój gospodarstw Jurgiel powiedział PAP, że "podstawą ustroju rolnego w Polsce jest gospodarstwo rodzinne".

– W Niemczech i w wielu państwach Europy jest to granica 100-150 ha dla takiego gospodarstwa. U nas ten przedział przyjęto na 300 ha, więc to jest i tak dużo – powiedział minister.

Odnosząc się do krytyki tej ustawy Jurgiel powiedział, że "to rodzaj walki politycznej".  – Ale my nie ustąpimy – zapewnił.

Resort rolnictwa chce uszczelnić obrót ziemią do 1 maja 2016 roku. Wtedy upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA.

Podczas spotkania w Krzywym minister rolnictwa powiedział, że jego resort przygotowuje także nową ustawę o ustroju rolnym, która ma w szeroki sposób dotyczyć spraw przestrzeni wiejskiej, planistyki "i innych szerszych zagadnień". Ta ustawa ma wejść w 2017 roku.

Jurgiel przebywał w Krzywym w związku z wyjazdowym posiedzeniem klubu PiS, które odbywało się w leżących kilkanaście kilometrów dalej Wigrach.

Na spotkaniu minister zachęcał rolników, by w uzupełniających wyborach do Senatu, które odbędą się 6 marca, oddali głos na kandydatkę PiS Annę Marię Anders.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu