Jurgiel: pracownicy agencji rolnych mają godnie traktować rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2016,8:55 Aktualizacja: 13-02-2016,10:45
A A A

Pracownicy agencji rolnych mają zmienić podejście do rolników i traktować ich godnie, a nie jak dotąd, "jak zło konieczne" - powiedział na spotkaniu z rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Sposób traktowania rolników przez pracowników agencji rolnych w oddziałach terenowych tych instytucji zdominował piątkowe spotkanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z rolnikami z Suwalszczyzny, które odbyło się we wsi Krzywe.

krzysztof jurgiel, priorytety resortu rolnictwa, debata o rolnictwie

Jurgiel przedstawił posłom swoje priorytety

Wyrównanie warunków konkurencji w rolnictwie UE i polskim, a także stabilizacja na rynkach rolnych, to główne założenia programu PiS dla rolnictwa, które przedstawił w  Sejmie Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa....
"Traktowali nas jak szmaty, jak ostatnie zło. Karano nas odbieraniem dopłat za bzdury, za drobne pomyłki" - utyskiwał jeden z rolników.

Inny dodał, że na dodatek pracownicy oddziałów terenowych agencji rolnych byli niekompetentni, "bo przyjeżdżając na kontrolę po żniwach nie potrafili stwierdzić, co na polu rosło, mylili np. wsiewkę zbożową z trawą, ale rolnika to, co to jest, nie zapytali".

Jeden z rolników wręczył nawet ministrowi historię swojej korespondencji z agencją "w sprawie, której nie może załatwić od lat".

Jurgiel i towarzyszący mu posłowie PiS z komisji rolnictwa przyznawali, że wiedzą o godzących w rolników zachowaniach pracowników agencji rolnych.

- Dlatego odwołaliśmy, jak wiecie, wszystkich szefów powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. My teraz wstawiamy ludzi kompetentnych, w porównaniu z tym, co było, są to ludzie przygotowani - zapewnił rolników minister Jurgiel i dodał, że zalecił, by pracownicy agencji "zmienili podejście do rolników".

daniel obajtek, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stanisław żmijan

Kadrowe zmiany mają usprawnić pracę ARiMR

Daniel Obajtek, szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekonywał w Sejmie, że dzięki dokonanym zmianom kadrowym poprawi się efektywność agencji. Wkrótce powinien zakończyć się audyt tej instytucji. Obajtek, który na...
- Rolnicy mają być traktowani porządnie i sumiennie, mają im pracownicy agencji wychodzić naprzeciw, z pomocą - mówił Jurgiel. Dodał, że oczekuje od posłów PiS, by obserwowali w terenie zachowanie pracowników agencji rolnych, wsłuchiwali się w to, co mówią o nich rolnicy i informowali go o wszelkich niepoprawnych działaniach, czy zachowaniach.

- Jak będą oni mieć kłopoty z rolnikami, to będą wymieniani bez patrzenia na to, czy to jest kolega z partii. Administracja ma być służebna w stosunku do rolników i ma być kompetentna - podkreślał minister rolnictwa.

Podczas spotkania z rolnikami minister Jurgiel zapowiedział wprowadzenie szeregu zmian w instytucjach związanych z rolnictwem. Poinformował m.in., że stacjom sanitarno-epidemiologicznym zostanie odebrana część kompetencji dotyczących kontroli produkcji żywności i zostaną one przekazane nowej służbie, która będzie się zajmowała m.in. nadzorem nad produkcją żywności.

W ocenie Jurgiela obecnie część kompetencji sanepidów w tym zakresie pokrywa się z kompetencjami służb weterynaryjnych.

Minister zasygnalizował także, że będą wprowadzone zmiany dotyczące wypłacania szkód wyrządzonych rolnikom przez dzikie zwierzęta (będą się tym zajmowali starostowie lub wojewodowie, którzy będą dysponowali stworzonym na te cele funduszem), zapowiedział też odebranie samorządom wojewódzkim ośrodków doradztwa rolniczego i przekazanie ich pod dozór ministerstwa m.in. po to, by je bardziej wyspecjalizować. Jurgiel przebywał w Krzywym w związku z piątkowym wyjazdowym posiedzeniem klubu PiS, które odbywało się w leżących niedaleko Wigrach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj