Ustawa o podatku rolnym znowelizowana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-05-2017,8:05 Aktualizacja: 26-05-2017,8:20
A A A

Sejm znowelizował ustawę o podatku rolnym. Ogranicza ona zasadę solidarnej odpowiedzialności właścicieli nieruchomości za zapłatę podatku rolnego lub podatku od nieruchomości. Za dokumentem głosowało 436 posłów, a 2 było przeciwnych.

Nowelizacja ustawy powstała z inicjatywy Komisji do Spraw Petycji, w reakcji na petycję skierowaną do Sejmu przez Spółdzielnię Mieszkaniową PROJEKTANT z Rzeszowa. Nad projektem pracowały komisje finansów oraz samorządu terytorialnego, a także podkomisja.

Podatek rolny. Warto patrzyć radnym na ręce

Końcówka roku to w samorządach gminnych czas uchwalania budżetów i podatków na kolejne 12 miesięcy. Jednym z nich jest podatek rolny. Radni mają tu sporo do powiedzenia. Podstawą do obliczenia podatku rolnego jest bowiem...

Nowela zmienia przepisy ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym oraz ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych tak, aby zawarta w tych ustawach zasada solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości była ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości.

- Wnioski komisji (...) są następujące: obowiązek podatkowy powinien ciążyć solidarnie jedynie na tych współwłaścicielach, którzy podlegają podatkowi oraz nie są zwolnieni od podatku w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności - mówił podczas drugiego czytania projektu poseł sprawozdawca Grzegorz Adam Woźniak (PiS).

Obecnie podmiot (osoba), która jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnie z gminą lub Skarbem Państwa, musi w praktyce zapłacić kwotę podatku liczoną od całej nieruchomości,  a więc w istocie płaci także za współwłaściciela zwolnionego z obowiązku opłacenia podatku.

podatek rolny, gus, główny urząd statystyczny, rolnictwo, pieniądze

Podatek rolny będzie trochę niższy? Podstawa już ogłoszona

Ogłoszona już została podstawa do ustalenia wysokości podatku rolnego na rok 2017. Jest niższa od bazy wyliczeń tegorocznych stawek w poszczególnych gminach. Podstawą jest średnia cena skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających...

Mimo że orzecznictwo sądowe, a także Ministerstwo Finansów prezentują stanowisko, że naliczanie kwoty podatku powinno się odbywać przez ustalenie kwoty zobowiązania od całej nieruchomości, a następnie odliczenie od tego kwoty przypadającej na współwłaścicieli zwolnionych z podatku, to praktyka stosowana przez organy podatkowe jest inna - napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Jeżeli podatek jest wysoki, wówczas osoby, które muszą go płacić za inne podmioty, oddają sprawę do sądu i na ogół ją wygrywają - wskazywali posłowie.

W przypadku drobniejszych kwot prowadzi to często do nadmiernego i całkowicie nieuzasadnionego obciążania obywateli. Przykładowo, jeśli Spółdzielnia Mieszkaniowa, będąca współwłaścicielem gruntu wspólnie z gminą, ma zapłacić podatek od nieruchomości, to de facto płacą go mieszkańcy w swoim czynszu.

Wiesław Janczyk, wiceminister finansów odpowiadając na pytania posłów podczas drugiego czytania stwierdził, że "jest on neutralny dla finansów publicznych, nie zakłóci pozycji dochodowej jednostek samorządu dlatego, że osoby, które korzystają z różnych tytułów do zwolnienia, pomniejszają kwoty naliczonego podatku".
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu