Ustawa o dzierżawie zagrożona. Coraz mniejsze szanse na uchwalenie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
02-07-2015,14:25 Aktualizacja: 02-07-2015,14:28
A A A

Czarne chmury zebrały się nad projektem ustawy o dzierżawie rolniczej, który jest wspólną inicjatywą sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posłowie zdecydowali o zawieszeniu prac.

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektu ustawy o dzierżawie, która obradowała 2 lipca, postanowiła zawiesić prace, bo - w opinii sejmowych prawników - część zapisów koliduje z uchwaloną przez Sejm 25 czerwca ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.

Jedno wyklucza drugie

Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu stwierdziło, że należy wziąć pod uwagę "nowe uwarunkowania". W ustawie o ustroju rolnym został uchwalony między innymi art. 12, który wprost odnosi się do umowy dzierżawy nieruchomości rolnej. W kilku innych miejscach oba projekty ustaw także na siebie zachodzą i wymuszają wzajemne zmiany.

dzierżawa_rolnicza_agropolska

Ustawa o dzierżawie rolniczej jest kluczowa

Preferencje dla młodych, powołanie powiatowych komisji do oceny, ustalenie wojewódzkich norm do przetargów – to wszystko według wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke ma znaleźć się w ustawie o dzierżawie rolniczej. Plocke...
W tej sytuacji, bez ponownego przemyślenia całego projektu ustawy o dzierżawie rolniczej i wprowadzenia niezbędnych poprawek, "trudno" dalej procedować - sugerował prawnik.

Rząd pracuje

Stanowisko biura poparł obecny na posiedzeniu podkomisji wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke (PO). Oświadczył, że projekt opinii rządu dotyczący ustawy o dzierżawie został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów i trwają nad nim prace.

- Z legislacyjnego punktu widzenia rząd dopełnia procedur i w konkluzji stwierdza, że w obecnym stanie prawnym kontynuowanie prac nad projektem nie jest uzasadnione, bo część rozwiązań z ustawy o dzierżawie zawarto w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego - zaznaczył Plocke.

Jednocześnie podkreślił, że po podpisaniu przez prezydenta ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego będzie można wrócić do rozmowy o projekcie ustawy dzierżawnej.

Poseł Krzysztof Jurgiel (PiS) przyznał, że samodzielna ustawa o dzierżawie rolniczej jest potrzebna, ale w obecnej sytuacji trudno dalej pracować. Sugerował, że po głosowaniach w Senacie nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego warto wystąpić o opinie prawne dotyczące obu projektów.

- Ustawy nie mogą się wzajemnie pokrywać czy wykluczać. Być może uda się przeprowadzić ten projekt jeszcze w tej kadencji - mówił Jurgiel.   

Wypaczony projekt

Sporym zaskoczeniem okazało się wystąpienie posła Romualda Ajchlera (SLD), który od początku prac nad projektem ustawy o dzierżawie deklarował jego poparcie. Teraz jednak zmienił zdanie.

Rząd zwleka z opinią w sprawie ustawy o dzierżawie rolniczej

Chociaż w Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy o dzierżawie rolniczej, która ma być jednym ze sposobów na zabezpieczenie gruntów przed wykupem przez cudzoziemców, dokument do dziś nie doczekał się jednoznacznego...
- Intencje komisji, które miały być oddane, zostały wypaczone - powiedział Ajchler, podkreślając, że projekt "nie dotyka sfery gruntów państwowych". - W takiej sytuacji dalsze prace nad ustawą tracą sens - zaznaczył.

Jednocześnie podkreślił, że był przekonany, iż ustawa porządkuje "wszystkie sprawy dotyczące dzierżawy". - Chyba nie do końca zrozumiałem intencje komisji - przyznał poseł Ajchler.

Z takim stawianiem sprawy nie zgodził się poseł Zbigniew Babalski (PiS), który zwrócił uwagę, że projekt ustawy o dzierżawie rolniczej jest bardzo dobrze przygotowany i wielką stratą było nieuchwalenie go w tej kadencji parlamentu.

- Od początku prac wszyscy powtarzali, że ustawa o dzierżawie rolniczej jest dobrze przygotowana, a dziś jest zmiana stanowiska - grzmiał Babalski, dając do zrozumienia, że najwyraźniej dąży się do przeciągnięcia prac na projektem, aby niemożliwe okazało się jego uchwalenie w tej kadencji.

Apelował, aby nie zaprzepaścić tego, co udało się już zrobić: - Wnioskuję, aby nie wstrzymywać procedowania.

W podobnym tonie wypowiadali się także obecni na posiedzeniu przedstawiciele Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych. - W imieniu Federacji mogę tylko poprosić, aby nie odpuszczać tej ustawy. Odpuszczenie tematu zostawia na wsi spory obszar niedoregulowany - zaznaczył wiceprezes Waldemar Rolewski.

Nie wszystko stracone

Przewodniczący podkomisji poseł Leszek Korzeniowski (PO), który ostatecznie zdecydował o zawieszeniu prac, powiedział, że nikt nie ma zamiaru "odstawić na bok" czy "machnąć ręką" na projekt ustawy o dzierżawie rolniczej.

- Ale z punktu widzenia legislacyjnego nie możemy kontynuować prac - podkreślił. - Do końca kadencji jest jeszcze na tyle dużo posiedzeń Sejmu, że to raczej przejdzie. Mogę obiecać, że dołożę wszelkich starań, aby ta ustawa przeszła - dodał.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu