Ustawa o dzierżawie rolniczej jest kluczowa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
31-05-2015,6:20 Aktualizacja: 31-05-2015,6:35
A A A

Preferencje dla młodych, powołanie powiatowych komisji do oceny, ustalenie wojewódzkich norm do przetargów – to wszystko według wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke ma znaleźć się w ustawie o dzierżawie rolniczej.

Plocke został wywołany do odpowiedzi w tej sprawie podczas wizyty w województwie lubuskim na zaproszenie tamtejszego Forum Rolniczego i Izby Rolniczej. O tym, że wielkim błędem jest brak takiego rozwiązania prawnego, funkcjonującego w krajach „starej” UE, przekonywał Zygmunt Jodko, prezes Lubuskiego Związku Rolników.

Odnosząc się do tego, wiceminister Plocke podkreślił, że rzeczywiście ustawa o dzierżawie rolniczej ma kluczowe znaczenie. Zwłaszcza w kontekście przyszłości, bo od 1 maja 2016 r. przetargi na ziemie będą otwarte. – A chcemy przecież preferencyjnego podejścia do jej zakupu przez naszych rolników – zaznaczał Plocke.

Zapowiadał też rozwiązania, które mają znaleźć się w ustawie (toczą się nad nią prace w Sejmie). Na pewno istotnym elementem będą pewne preferencje dla młodych rolników, np. sprzedaż bez obowiązku wykazania się 5-letnim okresem gospodarowania w danej gminie czy też pożyczki na preferencyjnych warunkach. Przed dostawaniem się ziemi w niepowołane ręce mają strzec i w ogóle o obrocie gruntami rolnymi na „powiatowym etapie” decydować specjalnie powołane komisje.

Kazimierz Plocke zaznaczał też, że pierwszeństwo w nabyciu ziemi będzie przysługiwało byłym posiadaczom, Zabużanom i tym osobom, w których sytuacji nastąpi potrzeba zabezpieczenia praw spadkowych. Zapowiedział również wprowadzenie maksymalnej normy wojewódzkiej do przetargów – liczyłoby się ją jako czterokrotność średniej wojewódzkiej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie. Tu będą duże różnice w poszczególnych regionach, bo np. w woj. podkarpackim ta średnia (wg stanu na 2014 r.) to 4,63 ha, podczas gdy w woj. zachodniopomorskim wynosi ona 30,29 ha. Średnia krajowa to 10,48 ha.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu