Uprawa konopi na cele medyczne. Kto dostał "zielone światło"?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2022,10:15 Aktualizacja: 04-04-2022,9:21
A A A

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Ustawa zmienia definicję konopi włóknistej i definicję ziela konopi innych niż włókniste (przez zmianę zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego z 0,20 do 0,30 proc. w przeliczeniu na suchą masę).

Uprawy konopi i maku w Polsce, Jarosław Sachajko, sejmowa komisja rolnictwa, KOWR

Nowe przepisy mają ułatwić uprawę konopi i maku

Uprawy konopi i maku w Polsce będą możliwe na podstawie zgłoszenia ich do KOWR - przewiduje poselski projekt ustawy, którym zajmowała się sejmowa komisja rolnictwa. Posłowie rozpoczęli jedynie dyskusję nad projektem, który wymaga...

Wprowadza też zmianę definicji żywicy konopi oraz dodaje definicję określającą technologię RFID, będącą technologią zdalnego nadzoru obiektów.

Przede wszystkim jednak ustawa przewiduje rozszerzenie możliwości prowadzenia upraw konopi innych niż włókniste i zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego.
 
"Uprawy i zbiory będą mogły być prowadzone wyłącznie przez instytuty badawcze w rozumieniu ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych, nadzorowane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, po uzyskaniu zezwolenia głównego inspektora farmaceutycznego" - czytamy w uzasadnieniu.

Warto dodać, że z pozyskaniem tzw. medycznej marihuany pacjenci w Polsce mają spore problemy, głównie z uwagi na ceny, jakie trzeba za nią w aptekach zapłacić.

Komentując nowy akt prawny, przedstawiciele branży narzekają jednak, że ograniczenie uprawy jedynie do naukowców z instytutów nie jest współmierne do zapotrzebowania na rynku. Od dawna postulowane jest umożliwienie uprawy w niewielkich ilościach na swoje potrzeby.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt