Trybunał odrzucił skargę Polski na dyrektywę tytoniową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2016,11:55 Aktualizacja: 04-05-2016,12:35
A A A

Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił w środę skargę Polski w sprawie dyrektywy tytoniowej i potwierdził ważność regulacji unijnych.

Nowa dyrektywa przewiduje przede wszystkim zakaz od 2020 roku sprzedaży wyrobów tytoniowych zawierających tzw. aromat charakterystyczny (w tym papierosów mentolowych) oraz ujednolicenie opakowań i etykietowania wyrobów tytoniowych. Ponadto ustanawia szczególne regulacje dotyczące papierosów elektronicznych.

papierosy, wyroby tytoniowe, Komisja Europejska, europosłowie

Europosłowie chcą zakończenia współpracy z koncernami tytoniowymi

Kończy się umowa o współpracy pomiędzy Philip Morris International a Unią Europejską w zakresie walki z przemytem i handlem nielegalnymi papierosami. Posłowie apelują, żeby Komisja Europejska nie podpisywała nowego porozumienia z koncernem....

Polska, popierana przez Rumunię, zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Rząd wskazywał, że całkowity zakaz wprowadzania do obrotu tych papierosów pociągnie za sobą spore konsekwencje gospodarcze dla kraju.

Trybunał stwierdził w środę, że wyroby tytoniowe zawierające aromat (niezależnie od tego, czy chodzi o mentol, czy inny) są równie szkodliwe jak zwykłe papierosy. Przypomniał też, że celem mentolu jest - w związku z jego przyjemnym aromatem - uatrakcyjnienie papierosów oraz że zmniejszenie atrakcyjności wyrobów tytoniowych może przyczynić się do ograniczenia palenia i uzależnienia zarówno u nowych konsumentów, jak i osób już palących. Skarga Polski została więc odrzucona.

Nowa dyrektywa dotycząca wyrobów tytoniowych ma na celu ułatwienie prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego wyrobów tytoniowych oraz wypełnienie przez UE obowiązków wynikających z ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o ograniczeniu użycia tytoniu.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu