Senat za ustawą o podatku rolnym z poprawkami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2023,8:45 Aktualizacja: 23-06-2023,8:47
A A A

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o podatku rolnym z szeregiem poprawek. Dzięki nowym przepisom podatnicy będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego.

Chodzi o nowelę ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy ona umożliwienia finansowania związków zawodowych rolników indywidualnych poprzez przekazanie przez podatników podatku rolnego, będących osobami fizycznymi, 1,5 proc. należnego podatku rolnego na rzecz wybranego rolniczego związku zawodowego.

Za podjęciem uchwały w tej sprawie zgłosowało 96 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie pod obrady sejmu.

podatek rolny, związek zawodowy, organizacja rolnicza, komisja, sejm, projekt ustawy

Rolnicy będą mogli przekazać 1,5 proc. podatku wybranemu związkowi zawodowemu. Komisje poparły projekt

Sejmowe komisje: finansów publicznych oraz rolnictwa poparły poselski projekt ustawy dotyczący finansowania związków zawodowych rolników wraz z poprawkami. Projekt został skierowany do II czytania. Poprawki zgłosił...

Wcześniej senatorowie poparli szereg poprawek do ustawy. Pozytywnie zaopiniowane przez senatorów zmiany dotyczą m.in. zmiany nazwy dotychczasowego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych na Związek Rewizyjny zrzeszający Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne.

Aprobatę senatorów zyskał też blok kilkunastu poprawek zawierających m.in. poprawkę 26, która uwzględnia listę "wszystkich podmiotów uprawnionych, które uzyskiwałyby uprawnienia od 2024 r.".

Zgodnie z ustawą rolnik płacący podatek rolny będzie mógł przekazać na rzecz związku zawodowego rolników 1,5 proc. należnego podatku rolnego, wskazując numer wpisu podmiotu uprawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Aby otrzymać środki z 1,5 proc. podatku, związek - oprócz wymogu dotyczącego struktur organizacyjnych - musi być też wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego co najmniej 6 lat przed dniem 1 stycznia danego roku podatkowego.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich