RPO wstawia się za doradcami rolnymi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2015,14:20 Aktualizacja: 06-09-2015,14:38
A A A

Uzależnianie wpisu na listę doradców rolnych od wykazania braku skazania za każde umyślne przestępstwo, w tym niezwiązane z charakterem wykonywanego zawodu, wydaje się rozwiązaniem zbyt daleko idącym – uznała rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

W kolejnym w tym roku wystąpieniu do ministra rolnictwa podkreśliła, że analiza ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dowiodła, iż resort wziął pod uwagi sugestie jej biura.

Chodzi o to, że kwestie związane z wpisem na listy doradców rolnych, doradców rolnośrodowiskowych, ekspertów przyrodniczych oraz doradców leśnych zostały uregulowane na poziomie ustawy, a to odpowiada standardom konstytucyjnym. „Wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy może być ograniczana tylko za pomocą ustawy” – podkreśla rzecznik.

Zwraca jednak uwagę na jeden z wymogów, jakie trzeba spełnić, aby zostać wpisanym na listę doradców rolnych. To niekaralność. Starając się o wpis na listę doradców rolnych, nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

„Wątpliwości rzecznika co do wprowadzonych wymogów nie wiążą się z samym wymogiem niekaralności, tylko z przyjęciem tak szerokiego zakresu niekaralności. Uzależnianie wpisu na listę doradców rolnych od wykazania braku skazania za każde umyślne przestępstwo, w tym niezwiązane z charakterem wykonywanego zawodu, wydaje się rozwiązaniem zbyt daleko idącym” – czytamy w wystąpieniu do ministra rolnictwa.

Rzecznik praw obywatelskich ma także obiekcje do przepisu, zgodnie z którym skreśla się z listy osobę wpisaną na listę na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów m.in. gdy zostanie skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

„Kwestia niekaralności jest nie tylko wymogiem wpisu na listy doradców rolnych, ale skazanie za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe staje się podstawą do wykreślenia z list doradców rolnych. Konstytucyjne prawa i wolności nie mają charakteru absolutnego, jednak istotny jest tryb wprowadzenia danego ograniczenia oraz zasadność jego przyjęcia” – pisze rzecznik, prosząc resort o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu