Rolnicy i rybacy zapłacą mniej za wodę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2016,9:55 Aktualizacja: 05-07-2016,10:49
A A A

Nowe prawo wodne zostanie zapewne uchwalone tuż po wakacjach parlamentarnych. W ustawie dokonywane są jeszcze ostatnie poprawki i uwzględniane (bądź nie) zastrzeżenia dotyczące opłat za pobieranie wody.

Handlowcy i producenci napojów wciąż ostro protestują w sprawie nowych przepisów, ale uspokojeni są już rolnicy i w większości rybacy śródlądowi. Ministerstwo Środowiska sporo obniżyło bowiem tym grupom stawki za wodę - przypomina Program Pierwszy Polskiego Radia.

woda pitna, wołowina, produkcja zwierzęca, drób

Woda pitna towarem deficytowym

W ciągu najbliższych 10 lat spożycie mięsa na świecie będzie rosło. Jego produkcja jest jednak uzależniona od zasobów wody pitnej, której brakuje szczególnie w krajach rozwijających się jest bardzo mało. - Obecnie na świecie...

- Jeśli chodzi o opłaty za wodę dotyczące rybaków, to obniżyliśmy je około 20 razy wobec wartości, która wynikała z analiz ekonomicznych. Za stawy rybne będzie to stawka od 4-6 zł rocznie za hektar. Mocno obniżyliśmy też stawki dla rolników - mówi rozgłośni Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

- Nie będzie też opłat za nawadnianie powierzchniowe. Za wody podziemne będą stawki na minimalnym poziomie, czyli 15 groszy za 1000 litrów, za metr sześciennych. Opłaty będą ponosili tylko ci rolnicy, który zużyją ponad 5000 litrów dziennie - dodaje polityk.

Obowiązek opłaty za wodę nakłada na Polskę wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. - Musimy spełnić te wymogi, a opłaty będą symboliczne, choćby po to, żeby racjonalnie korzystać z wody - przekonuje Gajda.

Opłaty za wodę, zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będą musieli wkrótce wprowadzić Węgrzy i Czesi - przypomina radiowa Jedynka. Generalnie za wodę będą płacić wszyscy, którzy ją pobierają i oddają do środowiska w stanie gorszym niż dostali. Opłaty mają wymusić większą oszczędność także w rolnictwie i przemyśle.

Źródło Program Pierwszy Polskiego Radia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt