Będzie rekordowe wsparcie dla rolników w związku z COVID-19

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2020,17:05 Aktualizacja: 30-07-2020,16:33
A A A

Senacka komisja rolnictwa zarekomendowała w czwartek, by nie wprowadzać poprawek do ustawy, dzięki której ponad 1 mld zł ma trafić na pomoc dla rolników w związku z koronawirusem.

Chodzi o ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

projekt zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, prow, pieniądze, koronawirus

Rząd za zmianą PROW w związku z COVID-19

Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Modyfikacja jest konieczna ze względu na sytuację w rolnictwie związaną z wystąpieniem COVID-19 -...
Pierwotnie resort rolnictwa chciał przeznaczyć dla najbardziej poszkodowanych przez pandemię przedsiębiorców i rolników ok. 1 mld euro z niewykorzystanych środków PROW na lata 2014-2020. Ostatecznie Komisja Europejska zgodziła się na 270 mln euro.

Jak informował w czwartek podczas posiedzenia komisji wiceminister rolnictwa Jan Białkowski na pomoc dla rolników w związku z COVID-19 przeznaczonych zostanie zatem ponad 1,2 mld zł.

Według ministerstwa o pomoc może ubiegać się ok. 180 tys. gospodarstw, a pierwsze środki mogłyby trafić do rolników w listopadzie.

Resort określił też sektory rolne, które najbardziej ucierpiały przez pandemię. Pomoc przewiduje się dla producentów krów mięsnych i mlecznych, świń, owiec, kóz, drobiu rzeźnego i nieśnego oraz upraw roślin ozdobnych.

Wsparcie finansowe ma mieć formę jednorazowej płatności ryczałtowej dla rolników spełniających kryteria dostępu określone w PROW 2014-2020.

mleko, produkcja mleka, produkty mleczne, masło, sery, OPM, PMP, mleko w proszku, PFHBiPM, skup mleka, użytki zielone

Czy rynek mleka odrobi straty związane z Covid-19?

Skup mleka w Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości wzrośnie, podobnie jak eksport produktów mleczarskich. Tak wynika z krótkoterminowej perspektywy dla rynków rolnych Wspólnoty opublikowanych przez Komisję...

Ze względu na krótki termin kontraktacji (do końca tego roku) pomoc będzie przyznawana oraz wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej, na wniosek o jej przyznanie będący jednocześnie wnioskiem o płatność. Wypłaty będzie realizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomoc ma być udzielana na podstawie danych z bazy Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt na dzień 31 marca br. prowadzonej przez ARiMR. Do ewidencji będą musieli się dopisać producenci drobiu i roślin ozdobnych.

Zgodnie z ustawą, szczegółowe rozwiązania dotyczące wsparcia znajdą się w przygotowanym przez ministra rolnictwa rozporządzeniu. Tam też zostaną określone kwoty pomocy. Wsparcie będzie zryczałtowane, a jego wysokość zależeć będzie od sektora i skali produkcji, ale nie będzie ścisłego rozwiązania z jej wielkością.

Według planów nabór wniosków o środki pomocowe może zostać ogłoszony już pod koniec sierpnia i potrwać 14-30 dni.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu