Wynagrodzenia będą rosnąć. Presja płacowa jest coraz większa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2017,14:30 Aktualizacja: 20-11-2017,15:03
A A A

Coraz bardziej dające się we znaki ograniczenia w podaży pracy wspierają wzrost presji płacowej - ocenił Piotr Piękoś z Pekao w komentarzu do najnowszych danych GUS w sprawie wynagrodzeń i zatrudnienia. Dodał, że spodziewa się przyspieszenia wzrostu wynagrodzeń.

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w październiku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,4 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,4 proc. w ujęciu rocznym.

ustawa okołobudżetowa, budżet państwa, Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, zamrożenie funduszu płac w budżetówce

Fundusz płac w budżetówce zamrożony

Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na 2018 r. Przewidziano m.in. zamrożenie funduszu płac w budżetówce, finansowanie staży lekarskich z Funduszu Pracy, umorzenie części pożyczek udzielonych przez państwo Funduszowi Ubezpieczeń...

- W październiku dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrosła do 7,4 proc. r/r z 6,0 proc. r/r we wrześniu – był to najwyższy jej odczyt od prawie sześciu lat - wskazał Piękoś.

Jak wyjaśnił, odczyt okazał się "wyraźnie wyższy od konsensusu prognoz rynkowych na poziomie 6,6 proc. r/r." - Oprócz fundamentalnie narastającej presji płacowej istotnym czynnikiem przyspieszenia płac w październiku mógł być również wzrost dynamiki płac w sektorze przetwórczym ze względu na pozytywny wpływ liczby dni roboczych - podał ekspert.

Piękoś zaznaczył, że coraz bardziej dające się we znaki ograniczenia w podaży pracy wspierają wzrost presji płacowej. - Naciski płacowe nasiliły się w większości branż, przy czym najsilniejsze notowane są w budownictwie. W średnim terminie spodziewamy się dalszego przyspieszenia wzrostu wynagrodzeń - podkreślił.
 
- W ujęciu miesięcznym liczba etatów wzrosła o ok. 5 tys., czyli w skali zbliżonej do poprzedniego miesiąca i mniejszej niż w październiku przed rokiem (8 tys.). Oczekujemy stopniowego wyhamowywania trendu wzrostowego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w warunkach coraz bardziej ograniczonej podaży pracowników - ocenił. Dodał, że to zjawisko wzmocni październikowa obniżka wieku emerytalnego.

Dane te przekładają się na wzrost dynamiki realnego funduszu płac do 9,8 proc. r/r z 8,5 proc. r/r we wrześniu. Jest to najszybsze tempo wzrostu realnego funduszu płac od 9 lat, co potwierdza utrzymujące się bardzo mocne wsparcie ze strony rynku pracy dla krajowej konsumpcji prywatnej.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu