Wnioski o dopłaty obowiązkowo przez internet. Znamy kluczowe daty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Fiuk PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2018,12:05 Aktualizacja: 28-01-2018,12:13
A A A

Od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich muszą być złożone za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W komunikacie Agencja przypomina, że to efekt przepisów wspólnotowych.

Tym rolnikom, którzy nie korzystają z internetu, Agencja oraz współpracujące z nią instytucje będą udzielały pomocy.

ARiMR, dopłaty bezpośrednie, wniosek o dopłaty, internet, e-WniosekPlus

Wnioski o dopłaty tylko przez internet. Rolnicy mają obawy

W tym roku system dopłat bezpośrednich czeka prawdziwa rewolucja. Wnioski będą mogły być składane wyłącznie za pośrednictwem internetu, co w wielu gospodarstwach - ze zrozumiałych powodów - budzi lęk przed nieznanym. - Nie mam komputera, a...
ARiMR, tak jak dotychczas, będzie przesyłać rolnikom wstępnie wypełniony wniosek, tzw. wniosek spersonalizowany wraz z załącznikami wersji papierowej (do 2020 r.). Należy jednak traktować go tylko informacyjnie.

Złożenie wniosku w formie papierowej będzie możliwe jedynie dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR.

Jak czytamy w komunikacie, by ułatwić rolnikom złożenie wniosków przez internet, Agencja przygotowała nową aplikację eWniosekPlus. "Jest ona przejrzystsza, prostsza i bardziej intuicyjna niż poprzednia" - napisano.

"Program ma tę zaletę, że nie tylko wychwyci pomyłki, ale również na bieżąco będzie informował o popełnionych błędach czy brakach. Prawidłowo wypełniony e-wniosek zaoszczędzi rolnikowi czasu na składanie dodatkowych wyjaśnień, dokonywanie korekt, co w konsekwencji przyspieszy obsługę wniosku oraz da szansę na wcześniejsza wypłatę płatności" - wskazała w komunikacie Agencja.

WPR, Paryż, Krzysztof Jurgiel, dopłaty bezpośrednie, MRiRW

Rolnicy nadal nie uzyskują równego wsparcia dopłat bezpośrednich

O potrzebie utrzymania dwufilarowej Wspólnej Polityki Rolnej mówił w Paryżu we wtorek minister Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa uczestniczył w konferencji ministrów rolnictwa krajów UE poświęconej unijnej...
Dzięki aplikacji rolnik ma także dostęp do aktualnych danych referencyjnych. Rolnik będzie mógł także uzyskać mobilny dostęp do konta przy użyciu tabletu lub smartfonu.

Od 12 lutego 2018 r. na stronie internetowej ARiMR rolnicy będą mogli zapoznać się z wersją demonstracyjną aplikacji eWniosekPlus - sprawdzić, jak ten program działa i jak z niego korzystać. Pełna wersja nowej aplikacji zostanie udostępniona na stronie internetowej Agencji 15 marca 2018 r., czyli w dniu rozpoczęcia tegorocznej kampanii przyjmowana wniosków o przyznanie płatności.

Rolnicy, którzy posiadają już konto w aplikacji e-Wniosek, mogą zalogować się na istniejące konto. W przypadku, gdy rolnik nie ma konta w aplikacji e-Wniosek, powinien je utworzyć na stronie ARiMR w zakładce eWniosekPlus. Do założenia konta wystarczy podać: numer identyfikacyjny producenta - "numer gospodarstwa", kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR, zrealizowanego w roku 2017, osiem ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

e-wniosek, arimr, e-wniosekplus, wnioski o dopłaty bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, sejmowa komisja rolnictwa

W lutym będzie można przetestować e-wniosek. Wersja demo prawie gotowa

Nawet 50 tys. osób jednocześnie będzie mogło wypełniać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich przez nową aplikację "e-wniosek plus". 12 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma udostępnić wersję demo. Nowa...
Wskazanie adresu e-mail nie jest obowiązkowe.

ARiMR zaleca utworzenie konta przed rozpoczęciem naboru wniosków w 2018 r.

Po zalogowaniu się do aplikacji można wypełnić wniosek o przyznanie płatności na rok 2018. Aplikacja automatycznie sprawdzi, czy wszystkie pola obowiązkowe we wniosku zostały wypełnione i czy poprawnie.

Następnie należy wysłać wniosek i pobrać potwierdzenie.

Od 16 lutego br., po udostępnieniu wersji demonstracyjnej aplikacji eWniosekPlus, ARiMR będzie prowadzić cykl szkoleń, które przygotują pracowników ARiMR, rolników, doradców, pracowników Izb Rolniczych do korzystania z aplikacji eWniosekPlus.

Rolnicy, którzy nie mają dostępu do internetu, by złożyć wniosek, będą mogli skorzystać ze stanowisk komputerowych biur powiatowych Agencji oraz pomocy jej pracowników.

arimr, maria fajger, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, e-wnioski

Wnioski tylko przez internet. ARiMR przygotowuje pracowników i rolników

Z PROW 2014-2020 ARiMR przeprowadziła dotychczas 63 nabory wniosków o pomoc, a 29 odbyło się w 2017 roku. Do rolników w całym kraju trafiło 9 mld zł wsparcia. Od bieżącego roku o dopłaty bezpośrednie można ubiegać się jedynie...
Po udostępnieniu pełnej wersji aplikacji na stronie internetowej od 15 marca 2018 r. ARiMR uruchomi punkty pomocy technicznej w biurach powiatowych, gdzie rolnik będzie mógł skorzystać z pomocy technicznej przy wypełnianiu wniosku w aplikacji eWniosekPlus.

Planuje się również zorganizowanie dni otwartych w biurach powiatowych, w trakcie, których rolnik będzie mógł skorzystać z pomocy pracowników BP.

Dodatkowo na stronie internetowej ARiMR udostępnione będą filmy instruktażowe oraz wszelkiego rodzaju instrukcje obejmujące swoim zakresem całość procesu składania wniosku - począwszy od założenia konta w aplikacji eWniosekPlus po wysłanie kompletnego wniosku do ARiMR przez internet. Po pomoc rolnicy będą mogli także udać się do ODR-ów oraz Izb Rolniczych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt