W budżecie UE musi być więcej pieniędzy na rolnictwo

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Artur Ciechanowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-01-2020,9:20 Aktualizacja: 20-01-2020,9:26
A A A

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa powiedział w Berlinie, że w budżecie UE powinno się znaleźć więcej środków dla obszarów wiejskich. - Jest to też warunek wyrównania poziomu dopłat w Polsce i na zachodzie Europy - podkreślił.

- Moje wyzwanie polityczne to by rolnictwo europejskie, w tym polskie miało silniejszy budżet. Pozwoli to nam na konkretną pomoc dla rolników - zadeklarował przy okazji otwarcia polskiego pawilonu na targach Zielony Tydzień.

dopłaty, wyrównanie dopłat, Janusz Wojciechowski

Ardanowski: nie można utrzymywać różnic w dopłatach

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oznajmił w piątek w Berlinie, że utrzymywanie różnej wysokości dopłat dla rolników w Europie Zachodniej i Środkowo-Wschodniej jest niemoralne i pozbawione logiki. Zapowiedział twardą walkę o...

Dopytywany o wyrównanie dopłat dla polskich rolników, by osiągnęły poziom wsparcia z Europy Zachodniej, odparł: - By mówić o bardziej sprawiedliwym podziale budżetu unijnego, musimy mieć w tym budżecie więcej pieniędzy. Taka jest kolejność moich działań, które intensywnie prowadzę. Jest coraz więcej zrozumienia dla tej sprawy i mam nadzieję, że decyzje budżetowe, które zapadną w drugiej połowie roku, będzie można z przyjemnością zakomunikować polskim rolnikom i rolnikom z całej Europy.

Wojciechowski dostrzegał coraz większe zrozumienie dla potrzeb rolnictwa we Wspólnocie. - Krok po kroku zbliżamy się do rozstrzygnięć budżetowych, które będą korzystniejsze, niż to się na początku zapowiadało. Zrozumienie dla zwiększonych potrzeb rolnictwa jest coraz silniejsze w Unii Europejskiej - powiedział.

Wśród wyzwań, przed którymi stoją unijni rolnicy, komisarz wymienił m.in. Europejski Zielony Ład, czyli plan szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen doprowadzenia UE do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Poważnym zagrożeniem jest też rozprzestrzenianie się ASF.

- Moja działalność to obrona rolników, to reprezentowanie rolników w Europie. Moim zadaniem jest uczynienie wszystkiego, żeby rolnictwo europejskie było bardziej przyjazne dla środowiska, dla klimatu, dla dobrostanu zwierząt, a polityka rolna - bardziej przyjazna dla rolników - powiedział Wojciechowski.
 

Poleć
Udostępnij