Będą kształcić mechaników maszyn i urządzeń rolniczych. Szkoła z potężną dotacją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-07-2023,8:40 Aktualizacja: 06-07-2023,15:19
A A A

Branżowe Centrum Umiejętności, które powstanie w Liskowie, będzie kształcić w nowym zawodzie dzięki dotacji MEiN w wysokości 13 mln zł – powiedział we wtorek PAP starosta kaliski Krzysztof Nosal. Zdaniem ministerstwa, to niespotykana do tej pory w historii edukacji inwestycja w kształcenie zawodowe.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło konkurs na utworzenie w kraju 120 Branżowych Centrów Umiejętności (BCU). Na ogłoszenie zareagował m. in. Zespół Szkół nr 1 w wielkopolskim Liskowie. Projekt szkoły wygrał, dzięki czemu powstanie tam jedyne w Polsce BCU w zakresie mechanizacji rolnictwa.

Starosta kaliski Krzysztof Nosal, któremu podlega szkoła, uczestniczył w uroczystości podpisania umowy w Warszawie.

szkoła, gorzów wielkopolski, zespół szkół ogrodniczych

Kolejna szkoła pod nadzorem resortu rolnictwa

Od 1 stycznia przyszłego roku Zespół Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wlkp. dołączy do grona szkół nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – poinformowała wiceminister tego resortu Anna Gembicka. W...

Kształcenie uczniów i nauczycieli

Koszt inwestycji wynosi 13 mln zł. "Te pieniądze w 100 procentach pochodzą z ministerstwa edukacji. Po stronie powiatu jest opłacenie vatu w wysokości 3 mln zł" – wyjaśnił.

Środki zostaną przeznaczone na budowę i remont dwóch hal przy szkole, zatrudnienie kadry i wyposażenie obiektów w nowoczesne maszyny rolnicze oraz sprzęt komputerowy.

Projekt potrwa 5 lat, a to oznacza, że przez ten okres ośrodek będzie finansowany przez państwo. Po upływie terminu – jak wyjaśnił Krzysztof Nosal - ośrodki nadal będą finansowane, ale w ramach subwencji oświatowej.

Dzięki BCU uczniowie będą zdobywać praktyczne umiejętności i zawód w nowej branży – mechanik maszyn i urządzeń rolniczych. Ośrodek zajmie się też kształceniem nauczycieli, którzy będą uczyć nowego zawodu.

BCU będzie mogło prowadzić działania komercyjne w postaci prowadzenia badań.

Z nauczycielami o nauczycielach i przyszłości edukacji

Dyskusja o wyzwaniach stojących przed współczesną edukacją, spotkania z przedstawicielami biznesu, prezentacja nowoczesnych pomocy dydaktycznych i rozwiązań wspierających pracę w szkole – to tylko niektóre z elementów...

Współpraca z izbą i uczelnią

Liskowskie centrum powstało w partnerstwie z Polską Izbą Motoryzacji oraz z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, który kształci studentów na kierunku mechanizacja rolnictwa. BCU w Liskowie ruszy od września 2023 r.

MEiN poinformowało, że obecnie trwa przełomowa, niespotykana do tej pory w historii edukacji inwestycja w kształcenie zawodowe. Za ponad 1,4 mld zł do końca 2024 r. powstanie 20 Branżowych Centrów Umiejętności. "W całym kraju powstaną nowoczesne, zaawansowane technologicznie i ukierunkowane branżowo placówki kształcenia, szkolenia i egzaminowania" – poinformowano.

BCU będą łączyć szkoły, uczelnie, lokalnych pracodawców i odgrywać istotną rolę w przygotowaniu kadr na potrzeby gospodarki w wielu dziedzinach. Do współpracy zaproszono ponad 100 branż: organizacji branżowych, izb gospodarczych, stowarzyszeń, zawodowych spółek Skarbu Państwa oraz przedsiębiorstw państwowych. W konkursach na utworzenie BCU dofinansowanie przyznano już 89 instytucjom, w sumie na 1 mld zł.

Poleć
Udostępnij