Pierwsza w Wielkopolsce pasieka edukacyjna. Młodzież będzie uczyła się hodowli pszczół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2024,8:30 Aktualizacja: 04-04-2024,8:33
A A A

Pierwszą w Wielkopolsce pracownię - pasiekę edukacyjną otwarto na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach. Młodzież będzie uczyła się hodowli pszczół.

W ramach konkursu "Wielkopolska wspiera pszczoły – pasieka edukacyjna" beneficjentem został Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej w Kaliszu, który pozyskał ponad 140 tys. zł.

Pasieka edukacyjna została wybudowana przez pszczelarzy - wolontariuszy z Przygodzic na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Dyrektor Tomasz Guliński powiedział, że będzie ona służyła uczniom z okolicznych szkół, zostanie wykorzystana w procesie kształcenia uczniów w ramach kursów dla pszczelarzy oraz podczas egzaminów zawodowych dla młodzieży o specjalności weterynaryjnej i rolniczej.

agencja, nabór, wnioski, dofinansowanie, dopłaty

Dopłaty do przezimowanych rodzin pszczelich. Już można składać wnioski

Rozpoczął się kolejny nabór wniosków w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Chodzi o dofinasowanie do przezimowanych rodzin pszczelich. Stawka płatności wynosi 50 zł, a budżet przeznaczony na to wsparcie sięga 80 mln zł. Te środki...

Pracownia pszczelarska składa się z kilku pomieszczeń. W jednym z nich uczniowie będą np. budować tzw. kószki, czyli słomiane ule dla pszczół. Stworzono też pomieszczenia, w których udostępniono muzealne i współczesne sprzęty pszczelarskie, gniazda pszczół i szerszeni.

Za budynkiem szkoły powstała pasieka złożona z sześciu uli, gdzie uczniowie zdobędą praktyczną wiedzę.

Wicemarszałek Krzysztof Grabowski poinformował, że zarząd województwa wielkopolskiego od wielu lat wspiera regionalnych pszczelarzy. Obecnie ze wsparcia korzysta ponad 4,5 tys. gospodarstw pasiecznych. Do tej pory na zakup pokarmu pszczelego przeznaczono 14 milionów złotych dotacji.

Kolejną formą wsparcia jest dofinasowanie zakupu sadzonek drzew miododajnych. W latach 2018-2023 udało się zakupić prawie 77 tysięcy sadzonek o wartości ponad 7 mln zł. W tym roku z budżetu województwa kolejne 1,2 mln zł trafi do 75 gmin w regionie.

Poleć
Udostępnij