Ardanowski: nie można utrzymywać różnic w dopłatach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2020,20:15 Aktualizacja: 17-01-2020,22:29
A A A

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oznajmił w piątek w Berlinie, że utrzymywanie różnej wysokości dopłat dla rolników w Europie Zachodniej i Środkowo-Wschodniej jest niemoralne i pozbawione logiki. Zapowiedział twardą walkę o wyrównanie dopłat.

- Nie można zachowywać dysproporcji między Europą Zachodnią, a naszą częścią (Unii). Już nie ma żadnych powodów, żeby to utrzymywać. Jest to działanie nielogiczne i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i jednocześnie bardzo niemoralne - powiedział minister dziennikarzom przy okazji otwarcia polskiego pawilonu na targach rolno-spożywczych Zielony Tydzień (Gruene Woche) w Berlinie.

prow, arimr, wsparcie dla rolnictwa, nabory wniosków,  Ryszard Kamiński

W 2020 roku odbędą się nabory na wszystkie działania PROW

- Na wszystkie 30 działań z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich odbędą się w bieżącym roku nabory - poinformował w środę Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa przedstawiając harmonogram składania wniosków. Jako jedne z pierwszych -...
Zdaniem Ardanowskiego Europa powinna działać na podstawie jakichś wartości. - Jeśli nie będzie to religia i korzenie, które ją zbudowały (…), to niech przynajmniej zasadza się na uczciwości i sprawiedliwości - przekonywał.

Polski minister zapowiedział walkę o przekonywanie innych krajów Unii do naszych racji. W tym celu spotyka się z szefami resortów rolnictwa wszystkich członków UE.

- To przynosi efekty. Mechanizmy naliczania dopłat były bowiem skonstruowane w 1992 roku. Świat się wyjątkowo zmienił przez ten czas. Polska została potraktowana źle, ponieważ okresem referencyjnym były lata 1986-1990. Końcówka komunizmu, upadek rolnictwa. Z tego okresu wyliczono nam podstawę do naliczania płatności. Jak to się ma do współczesnego rolnictwa? - pytał retorycznie Ardanowski, dodając, że Warszawa nie zgadza się na przekroczenie kolejnych siedmiu lat na "dochodzenie" do średniej unijnej w wysokości dopłat.

- W tej siedmiolatce to wyrównanie do średniej europejskiej musi nastąpić. To jest determinacja rządu premiera (Mateusza) Morawieckiego - zapewnił minister.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt