Oświadczenia i zdjęcia geotagowane na równych prawach. KRIR: Tak powinno być cały czas

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2023,8:55 Aktualizacja: 08-05-2023,9:00
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministerstwa rolnictwa o uproszczenie sposobu dokumentowania zabiegów realizowanych w ramach ekoschematów.

Jak podkreśla KRIR, zgodnie z rozporządzeniem z 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska - w obrębie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 - rolnicy, którzy deklarują stosowanie praktyk „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji” oraz „Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo” (wchodzą one w skład ekoschematu „Rolnictwo węglowe”), muszą przesłać za pomocą aplikacji udostępnionej przez ARiMR zdjęcia geotagowane dokumentujące wykonanie zabiegów.  

ekoschematy dopłaty rolnictwo węglowe przyoranie obornika oświadczenie zdjęcie geotagowane

Przyoranie obornika. W tym roku zdjęcie można zastąpić oświadczeniem

W tym roku – na zasadzie odstępstwa – rolnik, który nie da rady z jakichś powodów wykonać zdjęcia geotagowanego przyoranego obornika, będzie jeszcze mógł złożyć pisemne oświadczenie o spełnieniu tej praktyki....

Jedynie w 2023 roku możliwe jest odstępstwo dla rolników, którzy nie mogą spełnić warunku – czyli przesłać zdjęcia. W takiej sytuacji rolnik na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej:

1) składa kierownikowi biura powiatowego Agencji oświadczenie o wykonaniu praktyki oraz

2) prowadzi rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, zawierający co najmniej: nr działki ewidencyjnej, wielkość powierzchni, datę wykonania zabiegu i rodzaj wykonanego zabiegu.

„Zdaniem samorządu rolniczego w kolejnych latach nie wszyscy rolnicy będą mogli przesyłać zdjęcia geotagowane ze względu na brak zasięgu sieci, a także nie wszyscy rolnicy posiadają odpowiednie urządzenia elektroniczne do wykonywania takich zdjęć. Przedstawiając powyższe, Zarząd KRIR wnioskuje o wprowadzenie możliwości przedstawienia w ARiMR oświadczeń lub zdjęć geotagowanych na równych zasadach, do wyboru przez rolnika, w całym okresie Planu Strategicznego” – wnioskują izby rolnicze.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu