Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie ruszył na nowych zasadach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2023,8:05 Aktualizacja: 15-03-2023,8:42
A A A

Rozpoczęła się kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Będzie to pierwszy nabór w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Nowością są dopłaty na realizację ekoschematów - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tegoroczna kampania będzie odbywała się na zmienionych zasadach, które - zgodnie z nową unijną polityką rolną - w większym stopniu uwzględniają ochronę środowiska.

systemi informatyczny ARiMR, Spółka Agro Aplikacje, ARiMR, Kazimierz Plocke

Informatyka w ARiMR "wytrzyma" w nowym rozdaniu WPR?

Dużo zadań stoi przed Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z rozdysponowywaniem środków z nowego rozdania wspólnej polityki rolnej. Tymczasem systemy informatyczne Agencji, służące do aplikowania o wsparcie, to...

Jak zaznaczyła ARiMR, od tego roku, aby otrzymać dopłaty, trzeba spełnić kryteria rolnika aktywnego zawodowo, tj. np. być beneficjentem płatności bezpośrednich, których kwota nie przekracza 5 tys. euro oraz "stosować zasady wzmocnionej warunkowości" (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia).

Agencja wyjaśniła, że wzmocniona warunkowość opiera się na 9. normach GAEC dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Wytyczne są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, takich jak ekoschematy, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest sześć i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie.

Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej tzw. płatnością redystrybucyjną (płatność dodatkowa). Do tej pory dopłatę otrzymywał rolnik od 3 ha, a od tego roku będzie przysługiwała już od 1 ha. Płatność przysługuje do pierwszych 30 ha. Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność. Dotychczas przysługiwała do 50 ha.

Jan Krzysztof Ardanowski, Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, dopłaty bezpośrednie, Wspólna Polityka Rolna

Ardanowski: bez fachowego wsparcia rolnicy sobie nie poradzą

Zmiany w nowej wspólnej polityce rolnej są tak duże, że bez fachowego wsparcia rolnicy sobie nie poradzą m.in. ze składaniem wniosków o dopłaty unijne - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i...

Wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami będą przyjmowane od 15 marca do 15 maja. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc.

Korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.

"Przypominamy, że wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii, pod nr tel. 800 38 00 84 lub 22 5950611, w dni robocze w godz. 7-19 oraz w soboty 10-16" - czytamy w komunikacie ARiMR.

W 2022 roku do ARiMR wpłynęło 1 mln 265 tys. wniosków o przyznanie dopłat. Trwa realizacja wypłat (do 30 czerwca). Dotychczas z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło 17,8 mld zł - poinformowała ARiMR.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich