Ardanowski: bez fachowego wsparcia rolnicy sobie nie poradzą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2023,8:05 Aktualizacja: 17-02-2023,12:20
A A A

Zmiany w nowej wspólnej polityce rolnej są tak duże, że bez fachowego wsparcia rolnicy sobie nie poradzą m.in. ze składaniem wniosków o dopłaty unijne - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Po ostatnim posiedzeniu polityk powiedział, że zamierza m.in. przeanalizować, w jakim stopniu różnego rodzaju instytucje, w tym Ośrodki Doradztwa Rolniczego, są przygotowane do wsparcia gospodarzy w radzeniu sobie z nową odsłoną WPR, która zacznie obowiązywać od tego roku.

Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027, wsparcie dla rolnictwa, dopłaty bezpośrednie

25 miliardów euro na realizację Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, który stwarza ramy prawne dla jego realizacji - poinformowała Kancelaria Prezesa RM. Polska ma na ten cel 25 mld...

- Zmiany w nowej WPR są tak duże, że bez fachowego wsparcia rolnicy sobie nie poradzą z biurokracją np. ze składaniem wniosków o dopłaty do produkcji. Chcemy zapytać MRiRW oraz przedstawicieli ODR-ów, czy doradztwo rolnicze jest odpowiednio przygotowane np. w skutecznym wypełnianiu wniosków o dopłaty, czy w doradzaniu im jakie warunki będą musieli spełnić, by otrzymać tzw. dopłaty do dobrostanu zwierząt - wskazał były minister rolnictwa.

Wyjaśnił, że wielu małych producentów nie ma warunków, by zapewnić np. krowom swobodne poruszanie się w oborach. - Mam sygnały, że część producentów nie chce składać wniosków, żeby nie narażać się np. na kontrole urzędników. Chcą gospodarować po swojemu - powiedział.

Ardanowski dodał, że oczekiwania UE wobec rolników cały czas się zmieniają. - Kilka lat temu, obowiązywały np. inne wytyczne dotyczące np. stosowania środków ochrony roślin, a dziś jest nacisk na eko - ocenił.

Przekazał, że Rada dyskutowała na temat systemu kształcenia rolników w Polsce. Ocenił, że mankamentem uczelni jest mała przydatność badań naukowych dla potrzeb rolnictwa. - System transferu wiedzy od nauki do praktyki należy zmienić - powiedział.

Polityk zaznaczył przy tym, że potrzebna jest aktywniejsza współpraca MRiRW z resortem nauki, a także niezbędna jest reforma instytutów badawczo-rozwojowych znajdujących się w gestii ministerstwa rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij