Kredyty nie rozwiążą problemów rolników. To nie jest pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2017,11:20 Aktualizacja: 07-09-2017,15:27
A A A

Preferencyjne kredyty to chyba najczęstsza forma pomocy dla rolników, oferowana przez państwo. Problem w tym, że sami gospodarze za wsparcie ich nie uznają. Większość z nich ma już bowiem zobowiązania finansowe.

Temat finansowego wsparcia rolnictwa przewinął się podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa, poświęconego stratom po sierpniowych nawałnicach. Janusz Białoskórski,
szef Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Chodzieży mówił o problemach gospodarzy, którzy nie mogli zebrać ziarna z pól. Duże połacie areałów znajdowały się bowiem pod wodą. Dlatego farmerzy spodziewają się realnej pomocy.

klęski żywiołowe, nawałnice, rolnicy poszkodowani przez nawałnice, pomoc dla rolników po nawałnicach

Preferencyjne kredyty i ulgi czekają na poszkodowanych rolników

Kredyty preferencyjne i ulgi - to podstawowa forma pomocy dla poszkodowanych przez sierpniowe nawałnice. Dodatkowo rolnicy dostaną 1 tys. zł/ha bezzwrotnej dotacji. Program pomocy został zatwierdzony 31 sierpnia przez rząd - poinformował resort...

- Mam prośbę, żeby nie wysyłać nas więcej do banków. Gospodarstwa od piętnastu lat ciągle są modernizowane, przystosowywane do nowych wyzwań i wymagań. Na dziś niewielu rolników może sobie pozwolić, żeby zapukać do drzwi banku. Obawiam się, że po prostu zostaną odesłani z kwitkiem. Oczekujemy rzeczowej pomocy, ponieważ sytuacja naprawdę jest dramatyczna - podkreślał.

Ryszard Goławski, starosta złotowski - nawiązując do tych słów - dopytywał posłów, co zrobić z rolnikami, którzy nie zbiorą płodów rolnych. - Jaką pomoc komisja wypracuje dla owych gospodarzy, którzy naprawdę nie pójdą po kredyt, bo czym go zabezpieczą? Po drugie, produkcja rolna wymaga środków. W związku z tym może być problem bankructwa wielu gospodarstw - alarmował samorządowiec.

O tym, że kredyty nie rozwiążą problemów gospodarzy, mówił również Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

klęski żywiołowe, nawałnice, rolnicy poszkodowani przez nawałnice, pomoc dla rolników po nawałnicach

Setki milionów na doraźną pomoc dla rolników po nawałnicach

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa poinformował, że na doraźną pomoc dla rolników dotkniętych sierpniowymi nawałnicami przeznaczono 159 mln zł. Jak dodał, kolejne 200 mln będzie mogło trafić do rolników z PROW. Szef resortu...

- Jest to następny kredyt na następny kredyt. A więc zaczynamy wpadać w pętlę. Uważam, że sprawę należy rozwiązać centralnie przez odroczenie zobowiązań finansowych, które rolnicy mają na ten rok. Bank nie da nowych kredytów, jeżeli stare są nieuregulowane. Potrzebna jest pomoc w odsetkach lub w ogóle w spłacie różnych zobowiązań - wymieniał szef KRIR.

Aleksandra Szelągowska, Dyrektor Departamentu Finansów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opisując różne formy pomocy dla poszkodowanych rolników, nawiązała też do preferencyjnych kredytów klęskowych.

- Jeżeli rolnicy mają zdolność kredytową, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mogli skorzystać z oferty kredytów, dla których oprocentowanie jest opłacane ze środków będących w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Są to tanie kredyty. W związku z tym jeżeli rolnicy poszkodowani przez nawałnice chcą z nich skorzystać, ARiMR bez względu na wszystko, będzie dopłacała do oprocentowania - wyjaśniała Szelągowska.
 

Poleć
Udostępnij