4 mln euro na kampanię zachęcającą do spożywania owoców jagodowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (PAP), (KB)| redakcja@agropolska.pl
18-07-2015,12:45 Aktualizacja: 18-07-2015,13:05
A A A

Prawie 4 mln euro przeznaczone zostanie na promocję spożycia owoców jagodowych: malin, truskawek, czarnych porzeczek i borówek amerykańskich. Kampania "Niezwykłe właściwości zwykłych owoców" niedawno ruszyła i potrwa trzy lata.

-Kampania informacyjno-promocyjna, która ma zachęcić do konsumowania owoców jagodowych będzie realizowana w Polsce, Czechach, Austrii, Szwecji i Finlandii - powiedział PAP prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski.

- Wyjaśnił, że najważniejszym elementem kampanii są działania marketingowe w prasie, internecie, reklama w środkach komunikacji miejskiej czy billboardy w centrach wybranych miast. Kampania prowadzona jest również w mediach społecznościowych.

 Dodatkowo, zaplanowane są również działania skierowane do konkretnego konsumenta: w Austrii przeprowadzane będą degustacje owoców podczas festiwalu filmowego w Wiedniu; w Finlandii - degustacje podczas letnich festiwali; przewidziana jest też współpraca z bloggerami i restauracjami w Szwecji.

 Wartość kampanii - to 4 mln euro, z czego 50 proc. dała Unia, 30 pochodzi z budżetu krajowego, a 20 proc. tej kwoty stanowi wkład własny sadowników.

Rusza nowa kampania za miliony euro

Niemal 4 mln euro przeznaczone zostanie na promocję spożycia owoców jagodowych: malin, truskawek, czarnych porzeczek i borówek amerykańskich. Kampania "Niezwykłe właściwości zwykłych owoców" ruszy w przyszłym roku i...

 Kampanię na polskim rynku rozpoczął w czerwcu Kongres Owoców Jagodowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele branży owoców jagodowych oraz media z Polski, Austrii, Czech, Finlandii i Szwecji.

 Szef sadowników podkreślił, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w zbiorze borówki amerykańskiej, czarnej porzeczki, a drugie (lub trzecie) w produkcji truskawek oraz malin. Produkcją towarową tych owoców zajmuje się ponad 300 tys. gospodarstw.

 Owoce jagodowe zawierają witaminy C i A oraz z grupy B, składniki mineralne oraz polifenole.

 I tak borówka amerykańska zawiera duże ilości hormonu roślinnego, który skutecznie blokuje działanie enzymów przyczyniających się do powstawania niektórych rodzajów nowotworów m.in. piersi, tarczycy czy wątroby. Zawiera ona też m.in. kwas foliowy, który wspomaga ochronę organizmu m.in. w czasie ciąży. Z badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców wynika, że owoce borówki amerykańskiej zapobiegają rozwojowi marskości wątroby. Borówka amerykańska jest także stosowana w leczeniu chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

 Wysoko cenione są właściwości odżywcze i lecznicze truskawek. Poleca się je reumatykom, cierpiącym na schorzenia wątroby, a także nerek – są bowiem moczopędne. Truskawki obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Są wskazane dla osób z nadwagą i otyłych. Zawarte w truskawkach minerały i witaminy korzystnie wpływają na włosy, a truskawkowa maseczka wygładza i nawilża cerę. Zawierają sporo witaminy C oraz witamin z grupy B oraz mikroelementy: chroniące przed anemią żelazo, wzmacniające kości wapń i fosfor.

Rusza 5. edycja kampanii "Pora na pomidora"

Rusza kampania "Pora na pomidora". Już po raz piąty!

Jak zadbać o właściwe odżywianie najmłodszych? Jak przekonać ich do regularnego jedzenia warzyw i owoców? Przypomni o tym 5. edycja kampanii "Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców". Akcja...

 Czarne porzeczki posiadają duże ilości witaminy C. W tradycyjnej medycynie ludowej owoce te stosowane są przy infekcjach górnych dróg oddechowych, jak również artretyzmie czy reumatyzmie. Można je także stosować przy wypadaniu włosów, a nawet jako okłady na ślady po ukąszeniach komarów czy meszek.

W owocach czarnej porzeczki występuje spora grupa flawonoidów, które hamują powstawanie w organizmie toksycznych związków, prowadzących do chorób nowotworowych oraz spowalniają proces starzenia.

 W owocach malin są kwasy organiczne (m.in. cytrynowy, jabłkowy, salicylowy), pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe. Jest również bogactwo witamin (m.in. C, E, B1, B2, B6) oraz wiele substancji mineralnych - przede wszystkim potas, magnez, wapń, żelazo). Natomiast liście malin zawierają garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, związki żywicowe, sole mineralne m.in. żelaza, miedzi, wapnia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

4.05.2022-17.06.2022 - ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na tworzenie grup i organizacji producentów

29.03.2022– 27.05.2022 - modernizacja gospodarstw rolnych – obszar a, tj. rozwój produkcji prosiąt

29.03.2022– 27.05.2022 - modernizacja gospodarstw rolnych – obszar e, tj. nawadnianie w gospodarstwie

31.06.2022 – 29.05.2022 - premie dla młodych rolników

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

do 31.05.2022 - nabór wniosków o dopłaty do zakupu nawozów zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja br.

do 31.05.2022 - indywidualni hodowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt