Trwają prace nad mapami zagrożenia i ryzyka powodziowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2020,18:10 Aktualizacja: 22-01-2020,18:25
A A A

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wraz partnerami z Arcadis i MGGP wkracza w ostatni etap prac nad projektem dotyczącym przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP).

To jeden z najważniejszych projektów jakie są realizowane w IMGW-PIB od 2017 roku. Jego wykonanie powierzono Centrom Modelowania Powodziowego i Suszy IMGW, przy wsparciu innych komórek organizacyjnych instytutu na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Gmina pod wodą. Zalane gospodarstwa i drogi

Ramię w ramię ze strażakami z PSP i OSP sami mieszkańcy gminy Dołhobyczów (pow. hrubieszowski, woj. lubelskie) pracowali w ramach akcji ratowniczej po gwałtownej ulewie. Zagrożone były m.in. zwierzęta gospodarskie oraz płody rolne. W Hulczu...
"Głównym przeznaczeniem MZP i MRP jest prezentacja obszarów zagrożenia powodziowego, czyli terenów, na których powódź może mieć miejsce oraz  konsekwencji społecznych i gospodarczych, przy założeniu określonego prawdopodobieństwa jej wystąpienia" - informuje w komunikacie IMGW.

Mapy stanowią ważne źródło informacji dla mieszkańców i administracji na danym obszarze przy podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji. Mogą też być wsparciem w procesie wprowadzenia normatywów, określających zasady ubezpieczenia ludzi i majątku trwałego na terenach zagrożonych powodzią. Każdy z mieszkańców Polski może sprawdzić czy obszar jaki zamieszkuje zagrożony jest powodzią.

Na mapach prezentowane są informacje na temat poziomu zagrożenia powodziowego: głębokości wody, rzędnych zwierciadła wody czy rzędnych korony wałów przeciwpowodziowych.

powódź, uprawy, zanieczyszczone owoce i warzywa, Główny Inspektorat Sanitarny, gis

GIS ostrzega. Po powodzi owoce i warzywa nie nadają się do spożycia

Owoce i warzywa uprawiane na terenach dotkniętych powodzią nie nadają się do spożycia przez ludzi i zwierzęta - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Wody, którymi zostały zalane uprawy niosą ze sobą szereg zanieczyszczeń zabranych...

Znajduje się tam również dane o potencjalnych negatywnych skutkach powodzi, m.in. wysokości potencjalnych strat powodziowych, szacunkowej liczbie mieszkańców zagrożonych powodzią, zalanych budynkach, możliwych stratach w środowisku, dziedzictwie kulturowym i działalności gospodarczej.

- To wielkie przedsięwzięcie, które wymaga stosownej metodyki, zasobów technologicznych oraz właściwej analizy. Wieloletnie doświadczenie specjalistów Instytutu zapewnia jakość i profesjonalizm realizacji - mówi dr Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju.

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego publikowane są na stronie systemu ISOK.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu