Wicepremier Ukrainy dementuje: nie zawieszaliśmy funkcjonowania nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2023,21:50 Aktualizacja: 26-10-2023,21:53
A A A

Ukraina nie zatrzymywała funkcjonowania tymczasowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne, a doniesienia o zawieszeniu trasy są nieprawdziwe. Porty wokół Odessy nadal obsługują statki, które przybyły tą drogą - oświadczył w czwartek wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

"Informacje dotyczące anulowania albo niezaplanowanego zatrzymania tymczasowego korytarza ukraińskiego, przeznaczonego dla ruchu jednostek cywilnych do i z portów aglomeracji Odessy, są nieprawdziwe. Wszystkie istniejące drogi ustalone przez ukraińską marynarkę wojenną nadal obowiązują i są wykorzystywane przez jednostki cywilne" - napisał wicepremier na platformie X.

Sytuacja militarna uwzględniona

Podkreślił, że korytarz został ustanowiony "w nadzwyczaj trudnych warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej", w związku z czym w jego działaniu uwzględnia się sytuację militarną, jak i warunki pogodowe.

"23 statki przechodzą obecnie załadunek w portach w Odessie, Czornomorsku i Piwdennem. Ogółem 51 jednostek wykorzystało korytarz do wpłynięcia. 33 jednostki wyeksportowały ponad 1,3 mln ton ukraińskiej produkcji rolnej i innych ładunków" - dodał wicepremier.

wiceminister, ciecióra, ziemniaki, ukraina, import, ue, piorin

Napływ ziemniaków z Ukrainy? PIORiN: Przepisy zabraniają ich importu spoza UE

Kolejny rodzaj płodów rolnych z Ukrainy - ziemniaki - miałby masowo wpływać na polski rynek. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wydała komunikat w sprawie takich warzyw pochodzących spoza terenu UE. O napływie...

Wcześniej w czwartek firma konsultingowa Barva Invest z siedzibą w Kijowie podała, że Ukraina zawiesiła funkcjonowanie korytarza z powodu zagrożenia ze strony rosyjskich samolotów bojowych. Według tego źródła zakaz ruchu statków wprowadzono dwa dni temu na polecenie wojska, które wskazało na zwiększoną aktywność rosyjskiego lotnictwa w tym regionie.

Obejście blokady Morza Czarnego

Ukraina uruchomiła w sierpniu "korytarz humanitarny” dla statków zmierzających na rynki Afryki i Azji, by spróbować obejść faktyczną blokadę Morza Czarnego po wycofaniu się w lipcu przez Rosję z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku.

Według władz ukraińskich z „korytarza humanitarnego” skorzystało dotąd 40 statków, które wywiozły z Ukrainy 1,5 mln ton ładunku, przede wszystkim zboża, nasion oleistych i oleju roślinnego. Ukraińscy producenci rolni szacowali w tym tygodniu, że ten nowy szlak może umożliwić eksport nawet 2,5 mln ton żywności miesięcznie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu