Napływ ziemniaków z Ukrainy? PIORiN: Przepisy zabraniają ich importu spoza UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2023,11:15 Aktualizacja: 25-10-2023,11:18
A A A

Kolejny rodzaj płodów rolnych z Ukrainy - ziemniaki - miałby masowo wpływać na polski rynek. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wydała komunikat w sprawie takich warzyw pochodzących spoza terenu UE.

O napływie ziemniaków z Ukrainy głośno zrobiło się m.in. po poniedziałkowej wypowiedzi wiceministra rolnictwa Krzysztofa Ciecióry, który zabrał głos w Luksemburgu po zakończeniu pierwszego dnia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

„Mamy problem z kolejnymi produktami spożywczymi, które w nadmiarowym stopniu wchodzą na nasz rynek. Teraz chociażby pojawia się problem z ziemniakiem, który pojawia się naszym rynku, a który jest ściągany z Ukrainy. Mamy ogromne obawy odnośnie tego, czy to nie będą kolejne symptomy destabilizacji naszego rynku” – stwierdził Ciecióra, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Import ziemniaków spoza UE zakazany

Był to jednak prawdopodobnie fałszywy alarm.

- Ziemniaki nie są problemem. Wiceminister stwierdził tak na podstawie rozmów z rolnikami. Rolnicy mówią nam wiele rzeczy, ale po późniejszej weryfikacji tych słów okazuje się, że są to nieprawdziwe informacje – sprostował minister rolnictwa Robert Telus w wypowiedzi dla portalu money.pl.

piorin, inspekcja, ziemniaki, ziemniaki towarowe, sadzeniaki, eksport, ue, agrofagi

Tysiące ton ziemniaków z paszportami. Inspekcja podaje wymogi przy eksporcie

Od 15 lipca 2022 r. do 30 czerwca br. przemieszczono z Polski do innych państw UE 12 088 ton ziemniaków „towarowych”, dla których wystawiono łącznie 64 543 paszporty roślin – informuje Państwowa Inspekcja...

A Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomniała, że zgodnie z przepisami fitosanitarnymi Unii Europejskiej, import ziemniaków z państw niebędących członkami UE (w tym z Ukrainy) jest zakazany.

Sadzeniaki także są objęte zakazem

„Przesyłki takie nie mogą być wprowadzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej oraz wprowadzane do obrotu. Wyjątek stanowią ziemniaki konsumpcyjne pochodzące ze Szwajcarii oraz z Algierii, Egiptu, Izraela, Libii, Maroka, Syrii, Tunezji i Turcji. Od 1 września br. Oddziały Graniczne PIORiN nie odnotowały prób wprowadzania przesyłek zawierających ziemniaki pochodzące z państw trzecich” – wskazuje w komunikacie Inspekcja.

Jak w nim dodaje, także import sadzeniaków ziemniaków jest zakazany ze wszystkich państw trzecich, z wyjątkiem Szwajcarii.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu