Producenci wołowiny z Brazylii chcą gwarancji dostępu do rynku UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
04-11-2016,13:35 Aktualizacja: 04-11-2016,14:07
A A A

Największe brazylijskie lobby farmerskie (CNA) naciska na negocjatorów ze strony krajów Mercosur o zabezpieczenie w umowie liberalizującej handel z Unią Europejską kontyngentu taryfowego na wołowinę w wysokości powyżej 120 tys. ton.

Zdaniem CNA wykluczenie z rozmów o wolnym handlu przez stronę unijną wołowiny (kontyngent w wysokości 78 tys. ton) oraz etanolu (kontyngent w wysokości 600 tys. ton) było lekceważące dla państw z Ameryki Południowej - informuje FAMMU/FAPA.

brazylia, eksport zbóż, soja, kukurydza, śruta

Brazylia ma spore problemy z eksportem zbóż

Według najnowszych prognoz, eksport brazylijskiej soi, śruty sojowej i kukurydzy w sierpniu ma spaść o połowę w porównaniu do wyników sprzed roku. W przypadku kukurydzy rośnie sprzedaż w kraju, zaś soja jest mało konkurencyjna na...

Kraje Mercosur (Argentyna, Brazylia, Urugwaj, Paragwaj) traktują kwotę 120 tys. ton dla mięsa wołowego, jako bazową, zgłoszoną do negocjacji jeszcze w 2004 r. Ich zdaniem wielkość ta powinna pójść w górę, gdyż w ostatnich 15. latach stado bydła w Brazylii zwiększyło się o 22 proc., a produkcja mięsa wołowego o 35 proc. Kraj stał się ponadto największym eksporterem wołowiny na świecie i głównym dostawcą tego gatunku mięsa do Wspólnoty.

Mięso wołowe z Brazylii spełnia wszystkie wymagania stawiane przez Unię, odnoszące się do bezpieczeństwa żywności, zrównoważonego rozwoju oraz śledzenia. Zdaniem CNA na rynku Wspólnoty jest miejsce dla wołowiny z krajów Mercosur.

Państwa z Ameryki Południowej są obecnie, jak nigdy, zdeterminowane w kwestii przyspieszenia rozmów o wolnym handlu z UE. Oferta przedstawiona przez obie strony musi jednak zostać poprawiona. Kolejne negocjacje odbędą się w Buenos Aires w marcu 2017 r. Rozmowy w sprawie współpracy i umowy o wolnym handlu między Mercosur i UE ruszyły w... 1999 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu